Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Hatay’dan İstanbul’a…

Hatay’dan İstanbul’a…
  • 12.04.2019
  • 742 kez okundu

YSK’ye birçok İl’de itiraz

İYİ Parti’nin Dörtyol Belediye Başkanlığı seçimlerine itiraz sürecinden Parti adına olumlu bir sonuç çıkmazken, diğer siyasi partilerini farklı illerde, ilçeler bazındaki itirazları ise oldukça kalabalık bir bekleme sırası yaratmaya devam ediyor. Bu sıra içinde olan illerdeki seçmenler ise sürecin amamlanması, hizmet aşamasının devreye girmesi telaşında!

Dörtyol ilçesinde, İYİ Parti’nin seçim sonuçlarına itirazı dışında bir sorun ya da tartışma yaşamayan Hatay, 31 Mart yerel seçim sürecini ‘sakin bir şekilde’ geride bırakan illerden biri oldu. Hatay’da, Büyükşehir ve diğer ilçelerde mazbata alan isimler görevlerine ve hizmetlere start verirken, 25 ilde ise durum hala netleşmiş değil! Eldeki son verilere göre, siyasi partiler, 25 ildeki bazı seçim sonuçlarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulundu. İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı 8 Nisan’da başlayan YSK’ye itiraz süreci ise tamamlandı. Peki, son itirazların tablosunda ne mi var?
-AK PARTİ-
AK Parti, itiraz sürecinde, aralarında İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 9 ilde itiraz başvurusu yaptı. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, 38 ilçede oyların yeniden sayılması talebine ilişkin dilekçesini, YSK’ye gönderilmek üzere il seçim kuruluna verdi. AK Parti ayrıca, Büyükçekmece’deki seçimlerin yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini de İstanbul İl Seçim Kurulu’na sundu. YSK, AK Parti’nin talebini kısmen kabul ederek, İstanbul’da 51 sandığın tekrar sayılmasına hükmetti. Kurul, Büyükçekmece ilçesiyle ilgili talepleri ise daha sonra karara bağlayacak.
İzmir’de, AK Parti Urla İlçe Başkanlığı, oy tasnifi sırasında bazı sandık birleştirme tutanaklarında geçersiz oyların hatalı işlendiği gerekçesiyle YSK’ye itirazda bulundu. AK Parti; İzmir’in Buca, Gaziemir, Selçuk ve Tire ilçelerinde de seçim sonuçlarına itiraz etti.
AK Parti, Bartın’da geçerli olarak kayıtlara giren oyların yeniden sayılması için de itirazda bulundu. Kesin olmayan sonuçlara göre CHP’li Alpay Var’ın kazandığı Tekirdağ Şarköy ilçesinde de, AK Parti, geçersiz oyların sayılması için YSK’ye başvurdu.
AK Parti; Afyonkarahisar’ın Fethibey beldesinde, Kocaeli’nin İzmit ilçesi ile Şanlıurfa’nın Suruç ilçelerinde de itiraz ederek, geçersiz oyların tekrar sayılmasını talep etti. Denizli’nin Honaz ilçesindeki seçim sonucuna da itiraz eden AK Parti, kısıtlılığı bulunan kişilerin oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptal edilerek yenilenmesi için başvuru yaptı. AK Parti, Denizli’nin Babadağ ve Serinhisar ilçelerinde ise oyların tekrar sayımı için YSK’ye başvurdu. AK Parti, Hakkari’de il merkezi ve Yüksekova ilçesinde oyların yeniden sayılması için de YSK’ye itirazda bulundu.
-MHP-
Adana İl Seçim Kurulu’nca, Saadet Partisi’nin itirazı üzerine, Kozan ilçesinde MHP’li Nihat Atlı’nın belediye başkanı seçildiğine ilişkin seçim tutanağının iptaline karar verildi. MHP, kararla ilgili YSK’ye itirazda bulundu.
MHP, kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti’li adayın kazandığı Aksaray Belediye Başkanlığı seçiminde geçersiz oyların yeniden sayılması için YSK’ya itiraz başvurusu yaptı. MHP, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde de tüm oyların yeniden sayımı talebiyle seçim sonuçlarına itiraz etti.
AK Parti adayının kazandığı Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde, MHP, seçimin iptali ve tüm sandıkların yeniden sayılmasıyla ilgili YSK’ye başvurdu. MHP, Kars’ta belediye başkanlığı seçiminin iptali, Iğdır’da ise belediye başkanlığı seçiminin iptali ya da bazı sandıklardaki seçimin iptali için itirazda bulundu. MHP, Afyonkarahisar’ın Salar ve Kılınçarslan beldelerinde de geçersiz oyların yeniden sayımı için itiraz etti.
-CHP-
CHP, Kocaeli’de meclis üyeliği sonuçlarına itiraz etti, tüm oyların sayılmasını istedi. CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de seçim sonuçlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi. Dilekçede, geçersiz oyların, gerekçesi tutanakta belirtilmediği için yeniden sayılmasına, birleştirme tutanaklarında var olan maddi hataların düzeltilmesine ve tüm bu hususların sonucu doğrudan etkileyecek olması nedeniyle oyların yeniden sayılmasına karar verilmesi talep edildi.
Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Cüneyt Yüksel, Hayrabolu ilçesinde de AK Parti adayı Osman İnan kazandı. CHP, her iki ilçede de geçersiz oyların yeniden sayılması için, önce ilçe sonra il seçim kuruluna başvurdu, daha sonra itirazı YSK’ye taşıdı.
Kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Eyüp Aytekin’in bin 819, CHP adayı Barış Demirci’nin bin 816 oy aldığı Artvin’in Yusufeli ilçesinde, CHP, YSK’ye seçimin yeniden yapılması için olağanüstü itiraz başvurusunda bulundu. CHP, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde geçersiz sayılan oyların yeniden incelenmesi için de Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu.
-İYİ PARTİ-
İYİ Parti, Afyonkarahisar’da, AK Parti’nin kazandığı Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili 249 sandıktaki birleştirme tutanaklarının düzeltilmesi için YSK’ye itirazda bulundu. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde de seçim sonuçlarına itiraz eden İYİ Parti, geçersiz oyların sayılmasını istedi. İYİ Parti, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde de sonuca itiraz etti, tüm oyların yeniden sayımını talep etti. Denizli’nin Baklan ilçesindeki seçim sonucuna da itiraz eden İYİ Parti, 14 sandıktaki oyların yeniden sayımı için başvurdu.
-DİĞER İTİRAZLAR-
Saadet Partisi, Bitlis’te seçimin iptali, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde oyların yeniden sayılması için YSK’ye başvurdu. HDP, AK Parti adayının kazandığı Mersin’in Akdeniz ilçesinde seçimin iptali, Muş’ta, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, Bitlis ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde oyların yeniden sayılması için itirazda bulundu. HDP, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi ile Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde de oyların yeniden sayılması için YSK’ye başvurdu.
Samsun’da, Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta; Alaçam, Yakakent ve Canik’in dışındaki ilçelerde oyların yeniden sayılması talebiyle YSK’ye başvurdu. Samsun’da kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti’li aday Mustafa Demir seçimi önde tamamlamıştı. Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde, bağımsız aday Ünal Yılmaz, YSK’ye itirazda bulundu. Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinin Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Taşhan, ilçedeki tüm oyların yeniden sayılması için YSK’ye itiraz etti. Muş’ta bağımsız aday Şerafettin Yatçı da oyların yeniden sayılması için YSK’ye başvurdu.
Demokrat Parti de, Göle Belediye Başkanlığı için kullanılan oyların sayımı için YSK’ye itiraz etti.
-HATAY-
Eldeki tartışmalı listenin uzağında mazbatalarını alan Hatay’daki beklenti ise, bundan sonraki sürecin, geride kalan ‘kavgalı ve çözümsüz’ meclis tablosunu tekrar yaşatmaması yönünde. Zira oluşan tabloda, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP toplamının 49, Millet İttifakı’nın ise 36 olduğu gerçeğinde duranlar, “İstanbul’dan Ankara’ya, kazanmak için neredeyse tüm güçlerini ortaya koyanların iktidarı, Hatay’daki süreci de kolaylaştırmayacaktır” tespitinde birleşiyor. Peki, korkulan olur mu? Yoksa bundan sonraki süreç, herkesin ‘Hatay’ başlığında birleştiği ‘hizmet’ sayfasını mı aralar? Tamer Yazar-AA

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ