Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Hatay’dan İzmir ve Ankara’ya

Hatay’dan İzmir ve Ankara’ya
  • 12.06.2021
  • 294 kez okundu

CHP’li Belediyeler buluşuyor

Pandemi sürecinde, CHP’li Belediyeler birtakım sosyal destek çalışmalarının engellendiğini dile getirdi. Peki, bu destekler hangileriydi? CHP’li belediyelerin sosyal yardım karnesi nasıl oldu? Soruların cevap bulacağı toplantı, CHP’li belediyeleri bir araya getirmeye hazırlanıyor. Hatay’ın karnesi de Gaziantep’teki toplantıda paylaşılacak.

Bir konu başlığında bir araya gelme geleneğini sürdüren CHP’li Belediyeler, bu defa Parti Genel Merkezi’nin bir organizasyonunda toplanıyor. Bilindiği gibi, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, 2019 senesinde İzmir’de bir araya gelmiş, Ankara’da alınan kararların yerel sorunların çözümüne verdiği katkıyı tartışmıştı. Bir diğer toplantı 2021 Mart ayında yine İzmir’de olmuş, CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile 11 İl Belediye Başkanı, “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi”nde fikir alışverişinde bulunmuştu.
-DEĞERLENDİRME-
CHP’li belediyelerin iki yıllık çalışmalarının değerlendirileceği CHP Belediye Başkanları Buluşması’nın 18-20 Haziran’da Gaziantep’te gerçekleştirileceğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yerel seçimlerin ardından, belediye başkanlarıyla dördüncü kez bir araya geleceklerini söyledi.
Hatay’dan Ankara’ya, İzmir’den İstanbul’a, illerde gerçekleştirilen belediye projeleri ve hizmetler konuşulurken, toplantıda, halk memnuniyetine dair tespitlerin ve eleştirilerin de masaya yatırılacağı ifade edildi.
-TARTIŞACAĞIZ-
Salgın nedeniyle bir yıldır yüz yüze toplantı yapamadıklarını, bu nedenle çevrim içi toplantılar düzenlediklerini aktaran Torun, bir yılın ardından ilk kez 18-20 Haziran’da Gaziantep’te, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunacağı geniş katılımlı bir çalışma toplantısı gerçekleştireceklerini ifade ederken, şöyle konuştu:
“Bu çalışma, Genel Başkanların gelip konuştuğu ve toplantıyı bitirdiği bir çalışma olmayacak. Toplantımız, 3 gün boyunca sürecek. İlk gün, belediye başkanlarımız Gaziantep’te sahada olacaklar. Vatandaşlarımızla buluşacaklar, onların dertlerini, taleplerini dinleyecekler. İkinci gün, sabahtan itibaren, pazar günü saat 16.00’ya kadar çalışmalarımız devam edecek. 2 yılı aşkın bir süredir yapılan hizmetleri değerlendireceğiz. Vatandaşın memnuniyet derecelerini ortaya koyacağız. Şu anda saha araştırmalarını yapıyoruz. Belediyelerimiz 2 yılda neler yaptılar onları değerlendireceğiz ve bundan sonraki 3 yılda vatandaşların sorununun çözümü için neler yapılması gerekiyor, onları tartışacağız.”
-YETKİ KARMAŞASI-
Büyükşehirlerde bir yetki karmaşasının olduğuna, bunların da yeniden tanımlanması gerektiğine dikkati çeken Torun, “Biz, sürdürülebilir bir yerel yönetim anlayışıyla, tamamen şeffaf bir yerel yönetim anlayışıyla süreci yöneteceğiz. Gelirlerin dağıtılması adaletli olacak. Belgede, yerel yönetimlerle ilgili somut önerilerimiz olacak” tespitinde bulundu.
-VATANDAŞ MI?-
Gaziantep’te gerçekleşeceği ifade edilen toplantı öncesi konuştuğumuz vatandaşlar ise Hatay’ın karnesi adına şunları dile getirdi:
F.Ö. >> Belediyemiz, muhalefete ait kimliği ile çokça engellendiği bir Meclis’ten çözüm ve para çıkartarak iş yapmaya çalışıyor. Bence bu haliyle de sınıfı geçer bir not almayı da hak ediyor. Not, ‘Pekiyi’ değil, ama sınıfta da kalmıyor.
G.K. >> Defne’de oturan insanların şikâyeti ortak. Belki herkes aynı düşünmeyebilir, ama arıtma ile ilgili taleplerimiz yıllardır çözüm ve ilgi bekliyor. ‘Halledeceğiz’ kelimesi öyle bir hale geldi ki bu aşamada, bu kelimeden nefret etmeye başladık. Çünkü yıllardır ‘halledilen’ bir sorun yaşıyoruz!
D.M. >> Lütfü Bey, bence yalnız bir adam, genelde. Gastronomi’de de, EXPO’da da, büyük projelerde de… Hep bir muhalif kimlik kaygısı vardır ya bizde, burada da benzer bir durum yaşıyoruz. Ama buna rağmen, dengeli gidiyor. Bir de ara ara gaf yapmasa, çok iyi olacak. Bir de yaptığı gafların ardından bir özür dilese, dileyebilse…
Ş.N. >> Erken seçim çağrısı yapılırken, buradaki CHP adayının yine Lütfü Savaş olacağı kesin gibi. Aslında, burada farklı farklı sesler yükselse de, durum, “hem sağı hem de solu toparlıyor” gerçeği olunca, sonuç da karar da değişmiyor bence.
P.B. >> Bir engelli olarak şikâyetim, kaldırımlar! Annemle bile giderken zorlanıyoruz, kaldırımlardan çıkarken ve inerken. Hem çok yüksekler, hem de standardın dışındalar. Bir kere hayatlarında rampa görmemiş olmalılar. Çünkü rampa denen şey, kaldırımın içine doğru olur, içinden dışarıya doğru olur. Bizde ise ayrı bir eklenti olarak, asfalttan bozma bir haldeler. Çıkabilene aşk olsun! Çıkmayı başarıp da inebilene de!
R.B. >> Gaziantep’teki toplantıda, herkese ‘başarılısın, tebrikler’ karnesi vermek yerine, ‘kral çıplak’ derlerse, bir şeyler değişir.
U.B. >> Merak ediyorum, Sayın Savaş yine maskesiz mi olacak orada da! Birçok insan görüyorum çevremde, “Başkan da maske takmıyor” diye, maskesiz dolaşıyor. Bence kötü de örnek oluyor.
T.V. >> Seçimler öncesinde politika geliştirilecek, anlaşılan. Hatay’a ne düşer, toplantıdan sonra göreceğiz. Ama burada CHP’ye şu aşamada bir rakip çıkabileceğini düşünmüyorum. Ya da AKP, çok iddialı bir isim bulur ve şaşırtır herkesi! Bakalım, göreceğiz.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ