Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Hatay’dan İzmir ve İstanbul’a Kadınlar “Tek Ses”

Hatay’dan İzmir ve İstanbul’a Kadınlar “Tek Ses”
  • 07.08.2020
  • 251 kez okundu

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi için hükümete yönelik baskıların arttığı bir dönemde, Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınlar ve kadın örgütleri, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için meydanlara çıktı.

“İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartı açan kadınların eylemleri, Çarşamba günü Türkiye’nin birçok ilinde gerçekleşirken, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi için hükümete yönelik artan baskılara işaret edildi; ‘Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadınlara değil katillere barikat”, “Sözleşme yaşatır, sözleşmeyi uygula” sloganları atıldı.
Hatay’da da, Antakya’dan İskenderun’a, kadın platformları basın açıklamaları gerçekleştirdi. Polisin, basın açıklamaları sırasında aldığı yoğun güvenlik önlemleri ise dikkat çekti.
-TALEPLER-
Tüm illerde yapılan eylemlerde; İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tartışmalara son verilmesi, 7/24 çalışacak bir Alo Şiddet Hattı kurulması, kadına ve çocuğa şiddetle ilgili bağımsız bir veri toplama yöntemi geliştirilmesi, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara derhal son verilmesi, cinsel şiddetle mücadele koordinasyon ve kriz merkezleri kurulması, dijital şiddet ve ısrarlı takibin yasalarda tanımlanması ve cezasının belirlenmesi, Kadın-Toplumsal Cinsiyet Bakanlığı kurulması talep edildi.
Ayrıca her mahallede; kolay ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve 24 saat hizmet verebilecek kreşler açılması ve kadınların rahatça 7-24 ulaşabileceği kadın danışma merkezleri ve yeterli sayıda sığınakların oluşturulması isteniyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ