Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Hatay’dan Kayseri’ye Mersin’den Adana’ya

Hatay’dan Kayseri’ye Mersin’den Adana’ya
  • 27.10.2020
  • 199 kez okundu

Hatay, Mersin, Adana ve Kayseri illerinde daha önce ihracat yapmamış üretici firmalara yönelik planlanan “Birlik’te İhracat Projesi” kapsamında online açılan ilk etap eğitim programına soğan, patates, et ürünleri ve zeytinyağı üreticisi firmalar katılım sağladı.

İhracat potansiyelini arttırmak ve ihracatçı kimliğindeki firma sayısına ek yapmak için harekete geçen Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), bitkisel ve hayvansal gıda sektörüne yönelik önemli bir projeye imza attı. AKİB, bitkisel ve hayvansal gıda sektöründe ihracatçı firma sayısını artırmak amacıyla “Birlik’te İhracat Projesi”sini başlattı. Hatay, Mersin, Adana ve Kayseri illerinde daha önce ihracat yapmamış üretici firmalara yönelik planlanan, proje kapsamında online açılan ilk etap eğitim programına ise soğan, patates, et ürünleri ve zeytinyağı üreticisi firmalar katılım sağladı.
-HEDEF ÜLKELER-
Birlik’te İhracat Projesi; Hatay, Mersin, Adana ve Kayseri illerinde, proje faydalanıcısı firmalara pazar araştırması konusunda yetkinlik kazandırmayı ve gıda sektöründe ihracat potansiyelini artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda katılımcı firmalar, öncelikle hedef pazar araştırması çalışmaları gerçekleştirecek. Bu çalışmalar sonucunda firma temsilcileri, ihraç edecekleri ürünler bazında potansiyel hedef pazar ülkelerini tespit ederek, buralarda faaliyetlerini sürdüren ithalatçı firmalarla birebir görüşme imkanı elde edecek. Bu görüşmeler, AKİB koordinasyonunda, Ticaret Müşavirlikleri aracılığıyla organize edilecek. Birlik’te İhracat Projesi, yedi haftalık periyodlar halinde yeni etaplarla devam edecek.
-5702 İHRACATÇI-
2020 yılı Eylül ayı verilerine göre, toplam üye sayısı 17 bin 736’ya ulaşan AKİB’in hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, yaş meyve sebze ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinden 5 bin 702 aktif üyesi bulunuyor. AKİB’in Ocak-Eylül döneminde 7,74 milyar dolarlık ihracatında ise bitkisel ve hayvansal gıda ürünleri 1,85 milyar dolar değer ile yüzde 23,98 pay aldı. Söz konusu dönemde Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 18 artışla 874 milyon dolarlık, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği yüzde 13 artışla 780,5 milyon dolarlık, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 203, 4 milyon dolarlık ihracat performansı sergiledi. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ