Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Hatay’dan Kilis’e… Tabloda Ne Var?

Hatay’dan Kilis’e… Tabloda Ne Var?
  • 10.08.2020
  • 291 kez okundu

Türk Alman Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Murat Erdoğan: “Bana göre, Suriye’de olup biten, Türkiye’deki Suriyelilerin Türkiye’deki varlıklarını ve gelecek planlamalarını artık etkilemeyecek.”

2011’de başlayan Suriye iç savaşının Türkiye’ye yönelik göç etkisini tüm detayları ile araştıran isimlerden, Türk Alman Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Murat Erdoğan, yeni bir çalışma ile eldeki tabloyu netleştirmeye hazırlanıyor.
Bu konudaki son açıklamasında, “Suriyeliler Barometresi 2019 çalışmamız çok yakında Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak online paylaşılacak” diyen Erdoğan, şunları söyledi:
“Çalışmaya kaynaklık eden araştırma, Türkiye’nin 26 ilinde 2.271 T.C. Vatandaşı ile kişi bazlı, 15 ilde 1.418 kamp dışında yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli hane ile ‘hane bazlı’ olarak uygulandı. Örnekleme, Türkiye nüfusunun ve Suriyelilerin demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, eğitim, iş durumu vs) dikkate alınarak, temsiliyet gücü çok yüksek düzeyde olacak şekilde belirlendi. Suriyelilerle hane bazlı görüşme, bize daha geniş bir kitle hakkında bilgi edinme imkanı verdi.
Barometrenin sonuçlarını bu ay içinde kamuoyu ile paylaşacağız. Ama hem genel gözlemim, hem de araştırma bulguları çerçevesinde şu kadarını söyleyebilirim… Türk Toplumunun bu zamana kadar ortaya koyduğu performans, olağanüstü bir performans. Tüm eksikliklerine rağmen, çatışmasız bir süreç yaşanıyor. Ortaya çıkan ufak tefek sorunlar, Türkiye’nin genel ortalamasının üstünde değil. Türk bürokrasisi, bu süreçte çok ağır bir sınav verdi ve başarılı oldu. Vatandaşların ve STK’ların gayretleri takdire değer. Şu an, göç sektöründe çalışan 50 bin kişi var. Sadece siyaset, bu konuyu gerçek bir gündem olarak değerlendirmekten ısrarla kaçınıyor. Ama bu konu, artık siyasetin görmemezlikten geleceği bir durumu aştı.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ