Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay’dan Rize ve Urfa’ya

Hatay’dan Rize ve Urfa’ya
  • 16.10.2019
  • 945 kez okundu

Anadolu buluşuyor

23-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Anadolu’nun rengarenk kimliğini, mutfağından üretim gücüne, geniş bir yelpazede sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde bu yıl 10’uncusu ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX; doğu, batı, kuzey ve güneyin buluşma noktası haline geldi.
Hatay’ın da geniş bir katılım göstereceği Fuar’a ilişkin konuşan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 23-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek YÖREX’e bu yıl ilginin çok yoğun olduğunu belirtirken, birçok bölgeden Kalkınma Ajansları yanı sıra Oda ve Borsalar ile firmaların da geniş bir katılım göstereceği bilgisini verdi.
Binlerce yıllık Anadolu topraklarının onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığını, değişik kültürlerin kaynaşma noktası haline geldiğini belirten Çandır, “Atalarımızdan bize süzülüp gelen yöresel ürünlerimize sahip çıkmak bizim en önemli sorumluluğumuz. Yöresel ürünleri ekonomiye kazandırarak, kendi insanımıza iş ve aş oluyoruz. Bu nedenle, Yöresel Ürünler Fuarı önemli bir organizasyon” dedi.
Çandır, YÖREX’e destek veren, başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, tüm oda ve borsalara, yerel yönetimlere ve kalkınma ajansları ile firmalara teşekkür etti.
-İŞ BAĞLANTISI-
Akdeniz’in, Karadeniz’in, Güney Doğu’nun, Doğu’nun, Marmara’nın, İç Anadolu’nun ve Ege’nin neredeyse tüm illerinin YÖREX’te stant açarak, yöresel ürünlerini tanıtacağını, iş bağlantısı için girişimde bulunacağını kaydeden Çandır, bu önemli buluşmanın yaratacağı ticari fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
-PEKİ, NEDEN?-
Hatay ve diğer kentlerdeki Oda ve Borsalara da seslenen YÖREX, ‘neden katılmalıyım’ sorusuna verdiği cevabı şu kelimelerle paylaştı:
“Oda ve Borsalar; Bölgelerinde üretilen veya yetiştirilen yöresel ürünleri, ulusal ve küresel ölçekte tanıtmanın öncüsü olacaklar için… Yöresel ürünler konusunda, diğer Oda ve Borsalarla bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak için… Yöresel ürünlerin ticarileşmesi konusunda, girişimcilere ve üreticilere rehber olmak için… Yöresel ürünlerinin ticari değerlerinin ve piyasa derinliklerinin artmasıyla, kendi tescil gelirlerini arttıracakları için… Yöresel ürünlerin, coğrafi işaret tescili başta olmak üzere, tescillenmesi ve markalaşmasında öncü kurum olacakları için YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılmalıdırlar.”
Benzer bir çağrıyı katılımcı firmalar için de yapan YÖREX’in buna dair çağrısı ise şöyle:
“Üretici firmalar; Yöresel ürünlerini genellikle yerel pazarlar için üreten firmalarımız, bu fuarla, ulusal ve küresel pazarlara açılma olanağı sağlayacakları için… Gelecekteki yatırım planlamalarına yeni yönler verebilecekleri için.. Yöresel ürünlerini tescillendirme ve markalaştırma yolunda önemli bir açılım sağlamış olacakları için… Yerli ve yabancı girişimcilerle ortaklık veya işbirliği konusunda uygun bir ortam yakalayacakları için YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılmalıdırlar.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ