Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Hatay’dan Yozgat’a ve Artvin’e…

Hatay’dan Yozgat’a ve Artvin’e…
  • 13.02.2020
  • 970 kez okundu

Kadınlar, Şiddeti Konuştu!

Kadına yönelik şiddetle mücadele eden “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” ve “Kadın Meclisleri”, geçtiğimiz günlerde İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Düzenlenen etkinliğe; Hatay, Adana, Ankara, Artvin, Yozgat, Sakarya’nın da aralarında olduğu 34 ilden çok sayıda kadın katıldı.

Şule Çet, Emine Bulut, Özgecan Arslan, Ceren Özdemir, Aysun Yıldırım, Fatma Şengül ve öldürülen, şiddete kurban verilen binlerce kadın için adalet arayışını sürdüren kadınlar, İstanbul’da, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ndeki Türkiye Kadın Meclisleri Buluşması’nda bir araya geldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe Hatay, Adana, Ankara, Artvin, Yozgat, Sakarya’nın da aralarında olduğu 34 ilden çok sayıda kadın katıldı, kendi hikayelerini ve mücadelelerini paylaştı.
-DEĞİŞİYOR!-
‘Kadına Şiddet’ başlığında konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, uzun zamandır sürdürdükleri mücadelenin önemli bir evresine geldiklerini vurguladı. “Bir yandan sorun devam ediyor, ama bir şeyler mutlaka değişiyor” diyen Kav, “Örneğin kadın cinayetleri, eskiden resmi olarak eskiden tanınmayan bir kavramdı, raporlama yoktu. Raporlamalar artık yapılmaya başlandı ve bu resmi veriler de zaten bu çıplak gerçeğin yüzünü göstermeye başladı bize. Bunun sonucunda, 6284 sayılı Koruma Kanunu’nun uygulanmasındaki ihmalleri gidermek üzere genelgeler yayınlanması gibi somut adımlar atılmaya başlandı” dedi.
-AZALMA VAR!-
Ocak ayında kadın cinayetlerinde ilk defa bir azalma ihtimalinin yakalandığını ifade eden Kav, şiddetin sonunu getirmek için tam bu evde mücadelenin daha da yükseltilmesi gerektiğini düşündüğünü söylerken, şu tespiti paylaştı:
“Aksi halde, kız çocuklarının babaları tarafından öldürüldüğü günleri daha çok yaşama riskimiz var!”
Kav, kadınların en çok ateşli silahlarla ve boşanma evresinde öldürüldüğüne dikkat çekerken, bu silahların yüzde 91’inin ruhsatsız olduğuna, Türkiye Polis Akademisi Raporu’nun da bunu teyit ettiğine işaret etti. Kav, bu kapsamda, sadece ateşli silah meselesinde somut adım atılsa bile kadın cinayetlerinin yüzde 50 azalacağı görüşünü dile getirdi.
-PEŞİNDEYİZ-
Türkiye Kadın Meclisleri Buluşması’nda konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise, “10 yıl olmuş, mücadeleye başlayalı. Nicel olarak arttığı gibi, cinayetlerin boyut da değiştirdiğini görüyoruz. Bu yapıyı daha da büyütmek zorundayız, ki tek bir kadın kardeşimiz bile kendini yalnız hissetmesin” dedi.
Kadın Meclisleri, her bir kadın cinayetinin peşine düşeceklerini ve 6284 sayılı Koruma Kanunu ile İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguluyor. Toplantıda alınan kararlara göre, kadınlar, şiddetin sonunu getirmek için ekonomik eşitsizliğe, sendikasızlığa, gerici eğitime, çocuk istismarına karşı örgütlenecek. Devletin, yerel yönetimlerin ve şirketlerin kadınlara bütçe ayırması için yönetimlerde daha fazla söz sahibi olmanın adımları atılacak.
-BİR ÖRNEK-
“Annem, çok mücadeleci ve hayat dolu bir kadındı. Kanseri yendi. Üç çocuğuna birden, hem anne hem baba olabilmek için iki işte birden çalışarak bizleri büyüttü.” Bu sözler, erkek cinayetine kurban giden kadınlardan biri olan, Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül’e ait. 51 yaşında olan Fatma Şengül, 30 Mart 2019’da aynı iş yerinde çalıştığı Zeynel Akbaş tarafından Maltepe’deki evinin önünde dört kurşunla öldürüldü.
-NE OLDU?-
“Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenen sanık Zeynel Akbaş, pişman olduğunu, Fatma Şengül ile peynir almaya giderken karşılaştığını, Şengül’ün kendisine hakaret ettiğini ve tansiyon hastası olduğu için kendini kaybettiğini söyleyince ‘haksız tahrik indirimi’ ile 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
-FATMA ŞENGÜL-
20 yıl önce eşini bir trafik kazasında kaybetti. İki oğlu, bir kızı olan Şengül, üç çocuğunu tek başına büyüttü. Öldürülmeden önce, 5 yıl verdiği mücadele sonucu kanseri yenmişti. Folklor kursuna gidiyordu. Bir yandan torununa bakıyordu.
Yakalandığı kanser hastalığı ile mücadele ederken, mesleği olan aşçılığı bırakmak zorunda kalan Fatma Şengül, kanseri yendikten sonra sağlık durumunun elvereceği bir iş aradı ve Kalamış’taki İş Bankası Emekliler Derneği’nin lokalinde çaycı olarak işe başladı. Onu öldüren Zeynel Akbaş da aynı işyerinde çalışıyordu.
DW Türkçe’ye konuşan Açelya Şengül, annesinin öldürülmeden önce, kadın mücadelesinde en ön saflarda yer aldığını belirtiyor. Şengül, “Annem, işyerindeki bu katili bana devamlı şikayet ediyordu. ‘Kızım, işyerinde bir adam var. İş yükü bana yükleniyor. Çalışmıyor ve ben orada çok yoruluyorum. Artık orada çalışmak istemiyorum’ diyordu. Zaten katil de, bu sebepten dolayı anneme kinlenip, kapımızın önünde pusu kurdu. Annemin evden çıkmasını bekleyerek, annemize, gözümüzün önünde beş kurşun sıktı ve dördü, öldürücü yerlerine isabet etti” dedi. Sanığa verilen 18 yıl hapis cezasına bir üst mahkemede itiraz ettiklerini söyleyen Açelya Şengül, mahkeme heyetinin, sanığın, cinayeti tasarlamadıysa neden silahla evin önüne geldiğini sormadığını vurguluyor.
Türkiye Kadın Meclisleri Buluşması’na katılan ve burada da kısa bir konuşma yapan Şengül, “Bu mücadeleyi, bu kadar kadını bir arada görmek, bizi gerçekten sürdürdüğümüz davada asla yalnız yürümeyeceğimizin bir gerçeğidir, bir kanıtıdır” diye konuşuyor.
-2019 TABLOSU-
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na göre, 2019 yılında, 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Ocak ayında ise erkekler tarafından 27 kadın öldürülürken, 7 kadın, şüpheli şekilde ölü bulundu. 2018 yılında ise 440 kadın, erkek cinayetine kurban gitti.
2019’da yaşanan kadın cinayetleri içerisinde sıralanan iller arasında Hatay da var!  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ