Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Hatay’ı tanıtmaya çalışıyoruz!

Hatay’ı tanıtmaya çalışıyoruz!
  • 30.12.2017
  • 1.299 kez okundu

Peki, ‘ne zaman’ temizleniriz?

Hatay’ın tarihi, kültürel ve sosyal güzelliklerinin tanıtıldığı “Aynı Toprağın Çocukları” adlı belgesel filmin devamına eklenen ve çok sayıda ismin katılımıyla çekilen “Hatay’dan Dünyaya Türkiye İçin Çal”
isimli şarkı için kullanılan arka planlardan biri, Saint Simon Manastırı’na ait olandı. 1500 yıllık Manastır’ın Samandağ-Aknehir’deki 500 rakımlı tepedeki ‘kirli’ ve ‘bakımsız’ halinin söz konusu çalışmada arka planda kullanılması ile gündeme bir kez daha gelen Manastır için konuşanlar, “Bu konuda sorumlu konumdaki kurumlar bu alanı temizlemek ve hak ettiği konuma getirmek için daha neyi bekliyor?” sorusunu soruyor. Sorarken de benzer söylemleri tek bir noktada biriktiriyor!
“İnsanlar iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama halimiz öyle tartışmalı bir durumda ki, dünden bugüne bir arpa yolu ilerleyememişiz! Bu kenti dışarıya mı anlatmaya çalışıyoruz? Antakya’nın anlatılmaya ihtiyacı yok, önce bunu bir bilsinler. Dünya’nın her yerinde ‘Antioch’ dendiğinde duruyor insanlar. Bu kentin dinler ve kültürler başlığındaki konumunu bizden çok daha iyi biliyorlar. Herkesin bildiği bir kentin mirası üzerinde nefes alıp veriyoruz, biz sadece bunu fark edelim. Fark edelim ve Antakya’yı koruyalım.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ