Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Hatay’ın Amiral Gemisi Afrika’da Büyüyor

Hatay’ın Amiral Gemisi Afrika’da Büyüyor
  • 10.08.2020
  • 399 kez okundu

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Global şirketler, artık pazarlarda lokalleşerek üretimlerini gerçekleştiriyorlar. Biz de bu yolu izliyoruz. Cezayir’de bir etap yatırıma daha başlıyoruz. Yatırımımız, 3 milyar dolara yaklaştı. Buradaki yatırımımızın tutarı 5 milyar doları geçecek.”

Dünya ile iş yapmanın önemli formüllerinden biridir, iş yaptığınız ülkenin kültürel özelliklerini bilmek ve yaratılan işbirliğini de bir kültürel alışverişe çevirebilmek. Bu konuda konuşan isimlerden biri de, Hatay’dan Dünya’ya açılan Tosyalı Holding’in başarılı Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı oldu. “Bizler, dış coğrafyalarda sadece kalitemizle değil, kültürel birikimimizle öne geçiyoruz” diyen Tosyalı, Dünya Gazetesi’nin Global Konuşmalar Platformu’nda konuştu.
Fuat Tosyalı, grubun gündeminde halka açılmanın bulunmadığını, ancak İskenderun Çelik yatırımının tamamlanmasının ardından halka açılmayı düşünebileceklerini bildirdi. Tosyalı, başta otomotiv sektörü olmak üzere, Türk yatırımcılarına büyümek için Afrika’yı adres gösterdi.
Tosyalı, Buse Biçer’in moderatörlüğünde; Vahap Munyar, Servet Yıldırım ve Abdurrahman Yıldırım’ın sorularını yanıtladı.
-LOKALLEŞİN-
Yurtdışı yatırımlara ağırlık verdiklerini anlatan Tosyalı, şunları söyledi: “Global şirketler, artık pazarlarda lokalleşerek üretimlerini gerçekleştiriyorlar. Biz de bu yolu izliyoruz. Cezayir’de bir etap yatırıma daha başlıyoruz. Yatırımımız, 3 milyar dolara yaklaştı. Buradaki yatırımımızın tutarı 5 milyar doları geçecek.
Cezayir’de, 4 milyon tondan fazla üretim yapıyoruz. Ana hedefimiz, Cezayir iç piyasası. Ama ihracat da yapıyoruz. Gittiğimiz ülkede sadece işimize odaklanıyoruz. Sektörümüzde iş yapıyoruz. Sürdürülebilirliğe bakıyoruz. Oranın parçası olmaya çalışıyoruz.”
-DIŞ PAZARLAR-
Afrika yatırımları hakkında bilgi veren Fuat Tosyalı, Cezayir dışında da önemli yatırım girişimleri bulunduğunu, bunların başında da Angola ve Senegal’in geldiğini söyledi. Tosyalı şöyle devam etti:
“Senegal’de de yatırıma başladık. Angola’da yatırıma hazırlanıyoruz. Buralarda her ülkenin kendi doğasına uygun üretim dizayn ediyoruz. Afrika’daki yatırımlarımızda inşaat demiri üretiyoruz. Türkiye’de ise yassı ürün üretiyoruz. 2015 yılında Afrika’da yaptığımız ilk iki yatırımın her şeyini, yüzde 100’ünü Türkiye’den götürdük.
Toplamda baktığımızda, Afrika’da yaptığımız bütün yatırımlarımız için gerekli makine ve ekipmanın yüzde 60-70’i Türkiye’den gitti. Yatırım yaparak, aynı zamanda Türkiye’ye kazandırıyoruz.”
-ZİRVE YARIŞI-
Özellikle yurtdışı yatırımlarla büyümeye, global bir şirket olmaya çalıştıklarını ve bu hedef doğrultusunda yatırımlar yaptıklarını anlatan Fuat Tosyalı, “Geçen yılki veriler gözüne alındığında, uluslararası alanda büyüklük açısından 70. sıradayız. Amacımız demir çelikte dünyada ilk 50’ye girmek” dedi.
-ÇİN PAZARI-
Cezayir’de ve öteki ülkelerde, o ülkelerin yasalarına göre çalıştıklarını, o ülkelerin şirketleri olduklarını belirten Tosyalı, şöyle konuştu:
“Ancak sonuçta biz Türk’üz. Kendi kültürümüzle oradayız. Sosyal yatırımlar yapıyoruz. Yardımlar yapıyoruz. Bu da bizi özellikle Çinliler karşısında öne çıkarıyor. Bizi, bulunduğumuz ülkedeki sanayi yatırımlarımız kadar, sosyal alandaki girişimlerimiz ve yatırımlarımız da heyecanlandırıyor.
Afrika’da, Çinlilerin ayak basmadığı yer yok. Maalesef bizden önce başlamışlar ve belirli sistematikle gidiyorlar. Birçok yeri kapatmışlar.
Çin, ince bir strateji ile Afrika’da ilerliyor. Ciddi kaynak ayırıyorlar. Hibeler yapıyorlar. Yatırım yapıyorlar. Çinliler, büyük imkanlarla Afrika’dalar. Ancak insan ilişkileri, sosyal yatırımlar bakımından biz onlardan daha iyi durumdayız. Ayrıca gittiğimiz ülkeye istihdam açısından da yararımız oluyor. Çin, böyle yapmıyor. Örneğin biz, Cezayir’deki yatırımımızda 4.700 kişi çalışıyor. Bunun 700’ü Türk, 4.000 kadarı ise Cezayirli.”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ