Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,35 / Satış: 7,38
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Hatay’ın arıcılık sektörü de İpek böceği yetiştiriciliği de

Hatay’ın arıcılık sektörü de İpek böceği yetiştiriciliği de
  • 07.11.2020
  • 434 kez okundu

Hatay’ın, son dönem yaşanan yangınlarda yara alan ve zarar gören arıcılık sektörü yanı sıra, üretimi konusunda önemli bir yerde olduğu ipek böceği yetiştiriciliğinin de yer aldığı alanlarda verilecek desteklere ilişkin karar, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Hatay genelinde son dönemde yaşanan yangınlar, önemli bir üretim ağına sahip arıcılık sektörüne de zarar vermiş, çok sayıda kovan, orman yangınları sonrasında kullanılamaz hale gelmişti. Bu konuda destek bekleyen üreticilerin imdadına, bu yıl için ödenecek tarımsal destekler yetişti. Hatay’da Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler, Harbiye ve Samandağ’da yüksek üretim gücüne sahip ipek böceği yetiştiriciliğini de kapsıyor.
-KOVAN BAŞINA-
Bu kapsamda, Arıcılık Kayıt Sistemi ve Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne kayıtlı, organik statüde bulunan kovanlar için arı yetiştiriciliği yapan çiftçilere kovan başına 10 lira destek verilecek.
Bakanlık Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı, merkez birliği düzeyinde örgütlenmiş yetiştirici birlikleri ve/veya üretici birliklerine üye üreticilerine de, arılı kovan başına 15, Bakanlık’tan üretim izni almış damızlık ana arı üreticilerinden satın alıp kullandıkları damızlık ana arı başına 80 lira destek sunulacak.
-İPEK BÖCEĞİ-
İpek böceği yetiştiriciliğinde ücretsiz tohum sağlayan Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ne (Kozabirlik), dağıttığı kutu başına 100 lira, ürettiği yaş ipek böceği kozasını Kozabirlik/kooperatifleri veya faaliyet alanı kozadan flatürle ipek çekimi ve işleme olan tüzel kişilik vasıflarına haiz işletmelere satan yetiştiricilere ise yaş kozanın kilogramına 70 lira ödeme gerçekleştirilecek. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ