Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay’ın en acil ve temel sorunu

Hatay’ın en acil ve temel sorunu
  • 14.01.2019
  • 4.409 kez okundu

Ova sular altında

Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı ve Kumlu’daki yaklaşık 20 mahallede yüzlerce evi su bastı, binlerce kişi evlerini boşaltarak göçmek zorunda kaldı. Mutfak ve yatak odaları, insan boyunun üzerine kadar çıkan suyun altında. Şimdiye kadar ölümün olmaması tek teselli olmakla birlikte, binlerce kişi evine geçemiyor, tehlike büyük ve artıyor. Hatay’da; AKP, CHP, MHP ve diğer siyasi partiler açısından tek gündem ise “İlçe Belediye Başkan Adaylarının açıklanması!”

Amik Ovası’nda binlerce insan ölümle burun buruna, binlerce hayvan telef olma tehlikesi yaşıyor.
On binlerce dönüm arazi su altında, ekim yapan çiftçinin ürünü boşa gitti. Zarar-ziyan yüksek.
Vatandaş, “GEÇİM”, siyasiler ise “SEÇİM” derdinde! Uzağa gitmeye gerek yok!
Antakya’nın 20 km uzağındaki Aşağıoba Mahallesi’nde insanlar evlerini terk etmiş, akrabalarının yanında kalıyor, gündüz saatlerinde evlerine ise sadece sandal-kayıkla gidip kontrol yapabiliyor. Hayvanlar, saman, yem sular altında. Halk, çoluk-çocuk perişan vaziyette.
Tahtaköprü Barajı’nın açılmasıyla saçılan su Ova’da öylesine tahribatlara yol açtı ki, sonradan 6 metre yükseklikte dolgu yapılan Havalimanı yolunu bile su bastı. Havalimanı’na bugünlerde gidiş-dönüş çok güvenli değil. Yol sular altında. Vali Rahmi Doğan, dün bölgeye gitti, yoldaki tehlikeyi gördü ve inceleme yaptı.
Amik Ovası halkı ve Hatay halkı şimdi soruyor: 16 yıldır iktidardaki AKP Hükümetleri, seçim önceleri sıkça dillendirdikleri Reyhanlı Barajı’nı 16 yıldır bitiremedi. Bu baraj zamanında bitseydi, hem bu taşkınlar olmayacak hem de Ova’da sağlıklı ve düzenli sulama yapılabilecekti.
Bu konuda Hatay eski Milletvekilleri, Valiler, yatırımcı kuruluşların bürokratları, diğer siyasiler, STK temsilcileri, basın, diğer yetkililer ve Hatay halkının Hatay için çok gerekli bu projenin tamamlanamamasında kusurları olduğunu kabul ederek özeleştiride bulunmaları gerekmez mi?
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ