Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Hatay’ın geleceğine kim karar verecek…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 20.11.2019
  • 755 kez okundu

2011 yılından bu yana Türkiye’de ciddi bir sorun yaşanıyor. Sorunun adı; “Suriyeliler”.

Bu sorunun çözümü için ne yazık ki şimdiye kadar kimse kalıcı ve çözüm odaklı bir adım atmadı. Şu an hatay’ın toplam nüfusunun üçte birine yakın yabancı yani; “Suriyeli”.

Hangi koşullarda kent yaşamına katıldığı, hangi koşullarda günlük iaşelerini sağladığı, hangi koşullarda barındığı bile net olmayan 500 bin kişilik bu kalabalığın bundan sora yaşamına nasıl devam edeceği konusunda da bir bilgi yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Suriyelileri geri göndermeyeceğiz” derken acaba Hatay’da yaşanan toplumsal travmanın farkında değil mi. Ya da Kilis’te, Gaziantep’te, Hatta Adana’da ve Konya’da.

Bir bakıyorsunuz Erdoğan ABD gezisi sırasında Trump’a;  “Plan ve projelerimiz hazır.6 ay ile iki yıl arasında güvenli bölgelere 1 milyon Deyrizor ve Rakka’ya 1 milyon olmak üzere 2 milyon mülteci yerleştirebiliriz” diyor; bir bakıyorsunuz “Hayır bunları göndermeyeceğiz” diyor.

Hatta daha da ileriye gidiyor ve Suriyelilerin artık bu ülkede kalacağına herkesin inanması gerektiğini söylüyor. Yetmiyor kendi partisinin eski milletvekilini “Suriyelileri istemiyoruz” dediği için ihraç gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk ediyor.

Hatay’dan Mersin’e, Bursa’dan Kayseri’ye, Türkiye’nin 81 iline dağılmış bulunan Suriyeli Sığınmacılar, 7 Kasım 2019 tarihi itibariyle, 3 milyon 619 bin 942 kişilik bir nüfusa karşılık geliyor.
Örneğin; Ekim ayı sonuna kadar Hatay’daki Suriyelilerin sayısı 440 bin 920.

Kayıtsızlarla birlikte (ki kayıtsız Suriyelilerin sayısı sadece Hatay’da en az 90 bin) bu rakam 500 bini geçiyor. Düşünün ki 1 milyon 610 bin kişilik toplam nüfusu sahip bir kentte bu kadar yabancı sığınmacı nasıl bir toplumsal travmayı tetikler.

Hatay’ın siyaseti ve siyasetçileri genelde bu büyük toplumsal kırılmayı görmemezlikten geliyor. AKP’nin milletvekilleri konuya uzak ve ilgisiz; CHP milletvekilleri ise AKP’lilerden farklı olarak konuya tersten bakıyorlar ve sorunun çözümünden çok tepki odaklı bir siyaset güdüyorlar.

Tepki göstermek güzel ama sorunun çözümü için çaba harcamak gerekir.

Burada bir sözüm de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a…

Sayın Savaş seçimlerden önce Hatay’daki Suriyeli nüfusu gündeme getirmiş ve yakın gelecekte Suriyeli seçmen sayısının Hatay’ın yerli nüfusuna yaklaşacağını ve hatta bazı beldelerde Suriyelilerin belediye başkanı bile seçilebileceğini söylemişti. Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Savaş’a tepki göstermiş ve soruşturma başlatılacağını söylemişti.

Hepimiz her türlü tartışmayı bir kenara bırakıp Sayın Savaş’ın yanında yer almıştık.

Ancak sayın Lütfü Savaş seçildikten sonra Hatay’ı özellikle Antakya’yı kasıp kavuran bu büyük problemle ilgili tek kelime etmedi.

Sorunun çözümü için üzerine düşeni yapacağıyla ilgili bir söz de vermedi.

Şimdi buradan çağrı yapıyorum; sayın Lütfü Savaş; sayın Hatay’ın tüm partilerden seçilen milletvekilleri. Bu sorunun çözümü için çaba harcamanız size Hatay halkının verdiği her oyu helal etmesi için önemli gerekçedir.

Lütfen seçildiğiniz ve oy aldığınız insanların içini kanatan, yarına güvenle bakmasını engelleyen bu sorunun çözümüne katkıda bulununuz.

Bakın ne Antakya’nın ne de Hatay’ın eski güzel günlerinden eser bile yok. Hatay’ı bir Rakka’ya, ya da İdlib’e çevirmeye hiç kimsenin hakkı yok.

Lütfen göreve…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ