Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Hatay’ın ilk sanal gök evi

Hatay’ın ilk sanal gök evi
  • 02.11.2019
  • 826 kez okundu

Bilim ve Sanat Merkezi’nde Planetaryum Çadırı kuruldu …

İlimizin ilk ve tek planetaryum çadırı, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi’nde (Bilsem) kuruldu. Bu kapsamda Astronomi Tasarım ve Beceri Atölyesi açıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un hedef olarak koyduğu, farklı okullardan öğrenci gruplarının Bilsem imkanlarından yararlanma yolu da böylece açılmış oldu. Toplam 80 dakikalık eğitimi alan ilk grup, Antakya İlkokulu öğrencileri oldu.
Matematik öğretmeni Onur Kırık ve Fizik Öğretmeni Umut Kanya’nın idaresindeki planetaryum çadırında her yaş grubuna uygun etkinlik yer alıyor. İçi küre şeklindeki çadırda 3-D olarak çocuklara güneş sisteminin oluşumu, tüm gezegenlerin oluşumu, yıldızın oluşumu, süpernovaya dönüşene kadar geçen zamanı ve kara delik oluşumlarını sinevizyon gösterisi eşliğinde anlatılacak. Öğrenciler, 3 boyutlu olarak gökyüzünü ve gezegenleri keşfedecekler.
Bilsem’de çalışmalara “İstikbal ve istiklal göklerdedir” parolasıyla başlandı. Merkez Müdürü M. Tuncay Yurtseven, etkinliğin amacını “Bilimsel etkinliklere ulaşamayan dezavantajlı öğrenci gruplarına astronomi konusunda üst düzey bilgi ulaştırmak” olarak ifade etti. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ