Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Hatay’ın ilk yat limanı

Hatay’ın ilk yat limanı
  • 04.08.2020
  • 658 kez okundu

Ağustos ayının sonunda tamamlanacak, Uluslararası Yelken Yarışlarına ev sahipliği yapacak…

Arsuz ilçesinde 106 yatın demir atabileceği Madenli Yat Limanı ile Su Sporları Merkezi inşasının tamamlanmasında sona yaklaşılıyor.
Akdeniz kıyısında yer alan, yeşille mavinin buluştuğu Arsuz ilçesinde Hatay Valiliği ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) iş birliğiyle inşa edilen kentin ilk yat limanı ve Su Sporları Merkezi’nin büyük bir kısmı tamamlandı. Her iki projenin de 20 Ağustos’tan sonra tamamlanmasıyla, Hatay hem yat limanına hem de büyük bir su sporları merkezine kavuşmuş olacak. Yapımında sona gelinen projelerin ardından, bölgenin uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapması yanı sıra, turizm yönünden de cazibe merkezi olması öngörülüyor.

Bölge turizmi canlandırılacak…

İki yüzer beton iskelesi yerleştirilen, 106 yatın demir atabileceği liman ve uluslararası yelken yarışlarına ev sahipliği yapacak Su Sporları Merkezi’nin hizmete girmesiyle bölge turizminin canlanması hedefleniyor. Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaklaşık 2 ay önce temelini attıkları her iki projenin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Yapılan çalışmaların bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğini kaydeden Doğan, şöyle devam etti:
“Çok emek harcadık ve bu emeklerin sonunda, Su Sporları Merkezi ve Madenli Yat Limanı 1 ay içinde tamamlanmış olacak. Deniz kenarında su sporları merkezi açabilmek için çok ciddi bir bürokratik işlem gerekiyordu. İmar değişiklikleri yapıldı. İhalesini gerçekleştirdik, işlemler hızlı bir şekilde yürüyor. Ağustos ayının 20’si gibi burası tamamlanarak hizmete girmiş olacak. Bu da bir eksiğimizi tamamlamış olacak.”
Hatay’ın, denizinin olmasına rağmen deniz turizmi anlamında yeterli çalışmaların şimdiye kadar yapılmadığını anlatan Vali Doğan, Valilik olarak bu konuda büyük emek harcadıklarını söyledi.

5 yıldızlı oteller yapılacak…

Madenli Yat Limanı ile Su Sporları Merkezi’nin açılmasıyla bölgede ciddi yatırımların da olacağını anlatan Doğan, “Ben, buraya, birtakım özel sektörün, yatırımcının gelip yatırım yapacağını düşünüyorum. Bu hafta içerisinde, Türkiye’nin en büyük otel zincirlerinden bir tanesinin Yönetim Kurulu Başkanı beni ziyaret etti ve ilk önce Antakya’da, daha sonra da deniz kenarında 5 yıldızlı otel yapma isteğini beyan etti. Biz, Valilik olarak, her türlü desteği vereceğimiz kendisine söyledik. Hazırlıklarını yapıyor. İlaveten farklı talepler de geliyor. Onları da Valilik olarak değerlendiriyoruz ve her türlü desteği de vermeye hazırız” dedi.
Uluslararası Optimist Yelken Yarışları’nın Arsuz’daki Madenli Yat Limanı ile Su Sporları Merkezi’nde yapılacağını aktaran Vali Doğan, “Yat limanıyla ilgili olarak Yelken Federasyonu’yla birlikte çalıştık. Onlar, Uluslararası Yelken Federasyonuyla görüştüler ve 2021 yılı içerisinde de uluslararası bir yelken yarışması programa kondu” dedi.
Hatay’ın bu tür faaliyetlere alışması gerektiğini vurgulayan Doğan, kente gelecek olan turistlerin taleplerini karşılayabilecek alt yapının da oluşturulması için harekete geçilmesi gerektiğini kaydetti. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ