Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Hatay’ın Körfez’i Masada!

Hatay’ın Körfez’i Masada!
  • 13.10.2017
  • 846 kez okundu

Sorunlar ve Çözümler de…

İskenderun Körfezi odaklı olarak ilk kez düzenlenen Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu’nda konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli, konuya hassasiyet gösteren ve destek olan tüm paydaş ve çözüm ortaklarına teşekkür etti.

İskenderun Körfezi ile ilişkili üniversite, sanayici, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bölümlerindeki kişileri bir araya getiren Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu bugün sona eriyor. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda yapılan açılış töreni ile başlayan 3 günlük sempozyuma; Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İmeak Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Bülen Kavsak, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter ve diğer protokol katıldı.
-DEVAMI GELECEK-
Sempozyumun önemi hakkında bir konuşma yapan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Bütünsel bir yaklaşımla düzenlenen Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu’nun ev sahipliğini yapmaktan büyük onur duyuyoruz” dedi.
Dereli, şöyle devam etti:
“Tarihte de çok önemli bir yer tutan, stratejik bir önemi olan İskenderun Körfezi’nin sorunlarının konuşulacağı ve bu sorunlara çözüm yollarının aranacağı Sempozyumun hem Körfezin İncisi Şehrimiz hem Ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. ‘Dünyaya sahip olmak, yönetmek, yönlendirmek isteyen Ortadoğu’ya sahip olmak zorundadır, Ortadoğu’ya sahip olmak için de İskenderun Körfezi’ne sahip olmak lazımdır’ tezini biliyorsunuz. İşte bu yüzden, İskenderun ve İskenderun Körfezi stratejik olarak da çok önemlidir. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak biz bu hassasiyetin farkındayız ve bu bağlamda, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültemiz ile, Denizcilik Meslek Yüksek Okulumuz ile, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültemiz ile, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemizle, diğer tüm birimlerimizle İskenderun Körfezi’ne yoğunlaşan bilimsel çalışmalar yapmaya ve konu hakkında ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Öğretim elamanlarıyla, öğrencileriyle, tüm organlarıyla ve enstrümanlarıyla üzerimize düşen görevlerin farkındayız. Stratejik olarak, teorik olarak ve pratik olarak önemli çalışmalar yapıyoruz ve benzeri alanlarda bilimsel araştırmalar, bilimsel etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Konuya hassasiyet gösteren ve destek olan tüm paydaş ve çözüm ortaklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisiyle devam eden Sempozyum, bugün saat 15.30’da yapılacak Sonuç ve Değerlendirme Toplantısı ile sona erecek.
-Tamer Yazar-

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ