Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Hatay’ın Lezzetleri

Hatay’ın Lezzetleri
  • 31.01.2019
  • 383 kez okundu

Hatay Gastronomi Turizmine destek amaçlı

“Hatay’ın Lezzetleri Bizimle Yükseliyor” Projesi kapanış toplantısı ve sertifika töreni gerçekleştirildi

Kalkınma Bakanlığı “Sosyal Destek Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazanan “Hatay’ın Lezzetleri Bizimle Yükseliyor” Projesi’nde, hedefin; Hatay genelinde mevcut ve hızla gelişmekte olan turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanların yetiştirilmesi suretiyle, il genelinde gastronomi turizminin hizmet kalitesini arttırmak olduğu belirtildi.
Organizasyonu üstlenen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası adına, Başkan Hikmet Çinçin, Proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Hedef grubumuz, yaşları 20-47 yaş arası T.C. vatandaşı, en az ilköğretim okulu mezunu, mesleki donanımı olmayan işsiz 50 bayandır. Proje Süresi 14 Ay, bütçe ise 267.634 TL’dir. Projemizin ortakları, Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür. Proje ortağımız Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 25’er kişilik 2 adet endüstriyel mutfağında başlayan 450 saatlik Aşçı Yardımcılığı eğitimleri 7 ay sürmüştür. Eğitimler, Cumartesi ve Pazar günleri yapılmıştır.
Kursiyerlerimiz, Antakya’daki yeme-içme tesislerinde,
13 iş günü süresince staj yapmışlardır. Eğitim ve staj süresince günlük 25 TL harçlık ödenmiştir.
Proje bütçemizi idareli harcamamız nedeniyle, bütçemizde, kısa süreli 2. bir mesleki eğitim yapmaya yetecek para kalmıştır. Artan bütçemizle, 48 kursiyere, 124 saat ve 16 işgünü süreli Pastacı Çıraklığı Eğitimi de verilmiştir. Bu sayede, Pastacı Çırağı Eğitimi’ne de katılan kursiyerlerimiz, projemizle, çift sertifika almaya hak kazanmıştır.
Proje sonunda, turizm alanında verilecek mesleki eğitimlerle, Hatay’daki işletmelerin hizmet kalitesinin yükselmesi ve tercih edilme oranlarının artmasına, daha geniş istihdam alanlarının yaratılmasına katkıda bulunulmuştur.”
Proje Ortağı ve Sorumlusu ATSO’nun Başkanı Hikmet Çinçin, Proje kapanış toplantısı ve sertifika törenine katılan tüm davetli ile kursiyerlere teşekkür etti. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ