Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Hatay’ın Ödüllü Yönetmeni Altın Portakal’da

Hatay’ın Ödüllü Yönetmeni Altın Portakal’da
  • 03.10.2020
  • 912 kez okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu akşam gerçekleştirilecek açılış töreniyle sinemaseverlerle buluşurken, Antakyalı Yönetmen Fikret Reyhan’ın ‘Çatlak’ adlı filmi, Festivali’n Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödül arayacak.

 

İlk uzun metrajlı filmi Sarı Sıcak (2017) ile 39. Moskova ve 36. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Film dahil pek çok ödülle dönen, Hataylı Yönetmen Fikret Reyhan’ın ikinci uzun metrajlı filmi ‘Çatlak’, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda.
-12 FİLM-
Antalya Altın Portakal Film Festivali Danışmanı, Akademisyen ve Sinema Yazarı Ahmet Gürata ile Sinema Yazarları Sevin Okyay ve Mehmet Açar’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda, festivale başvuran 47 film arasından seçilen 12 film Antalya’da yarışacak. Toplam 770 bin TL tutarındaki ödüller de bu keyifli rekabetin sonunda sahiplerini bulacak.
Yekta Kopan’ın sunumuyla gerçekleşecek açılış töreni; Antalya Büyükşehir Belediyesi Televizyonu, Kanal V ve Festivalin sosyal medya hesaplarından saat 19.30’dan itibaren izlenebilecek.
-KATEGORİLER-
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçilen filmler; 300 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü yanı sıra, her biri 100 bin TL değerindeki Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de dahil olmak üzere, toplam 16 kategoride yarışacak. Sinema sektöründeki kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek için geçen yıl ilk kez verilen, 50 bin TL değerindeki Cahide Sonku Ödülü de, bu yıl yine yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önü fark etmeksizin çalışmış bir kadın sinemacıya verilecek.
Geçen yıl olduğu gibi Film Yönetmenleri Derneği jürisi Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD En İyi Film Ödülü’nün sahibini belirleyecek. Ödüller, 10 Ekim akşamı düzenlenecek Kapanış ve Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.
-VE PERDE-
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmleri şöyle:
Çatlak / Fikret Reyhan, Dersaadet Apartmanı / Tankut Kılınç, Dirlik Düzenlik / Nesimi Yetik, Flaşbellek / Derviş Zaim, Gelincik / Orçun Benli, Gölgeler İçinde / Erdem Tepegöz, Hayaletler / Azra Deniz Okyay, İnsanlar İkiye Ayrılır / Tunç Şahin, Kar Kırmızı/ Atalay Taşdiken, Koku / Barış Gördağ, Yasin Çetin, Kumbara / Ferit Karol, Ölü Ekmeği / Reis Çelik.
-JÜRİ-
Hataylı Yönetmen Fikret Reyhan’ın ikinci uzun metrajlı filmi ‘Çatlak’ın da yarışacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na; senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal başkanlık edecek. Senarist-Gazeteci-Yazar-Oyuncu Gülse Birsel, Senarist ve Yönetmen Kıvanç Sezer, Oyuncu ve Seslendirme Sanatçısı Taner Birsel ile Gazeteci-Yazar-Tiyatro Eleştirmeni Zeynep Oral, jürinin diğer üyeleri olarak ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ