Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hatay’ın sıkıntıları ile aynı

Hatay’ın sıkıntıları ile aynı
  • 11.08.2018
  • 396 kez okundu

Sıkıntıya çare BM Projesi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz: “Yaptığımız araştırmaya göre bu insanların %79’u bir daha Suriye’ye dönmeyi planlamıyor. %11’i durum düzelirse giderim diyor. Yalnızca %10’luk bir bölüm dönmeyi düşünüyor.”

Hatay’ın ardından Mersin’de görüşmeler yapan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Nils Grede, “Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı olarak belediyelerde mültecilerin çalıştırılması hususunda bir projemiz var. Her aileden bir yetişkin belediyede istihdam edilirse, ücretleri, Avrupa Birliğinden sağlanan kaynakla İŞKUR üzerinden belediyelere ödenebilir” ifadesini kullandı.
Bu konuda yerel idarelerden destek ve işbirliği beklediklerini işaret eden Grede, Türkiye’de düzensiz göçmenlerle ilgili en önemli problemin istihdam olduğunu aktardı. Hatay, Gaziantep, Kilis ve Adana’da görüşmelerini tamamladıklarını aktaran Grede, olumlu bir geri dönüş almaları halinde projeyi Avrupa Birliğine sunabileceklerini bildirdi.
Bu arada, Mersin’de misafir edilen Suriyeli sığınmacılara ilişkin konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın ifadeleri, Hatay’da da sık sık dile getirilen bir gerçek oldu:
“Yaptığımız araştırmaya göre bu insanların %79’u bir daha Suriye’ye dönmeyi planlamıyor. %11’i durum düzelirse giderim diyor. Yalnızca %10’luk bir bölüm dönmeyi düşünüyor.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ