Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Hatay’ın sınır noktası… İdlib, “en riskli bölge”!

Hatay’ın sınır noktası… İdlib, “en riskli bölge”!
  • 06.04.2020
  • 323 kez okundu

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Suriye Sözcüsü Ingy Sedky: “Şu an virüsün, özellikle yerlerinden edilmiş ya da kamplarda yaşayan kişilere bulaşmasının engellenmesi hayati.”

Koronovirüs’ün şu ana kadar hissedilmediği ifade edilen Suriye sınır hattına dair yapılan uyarılar net! Hatay’a komşu İdlib’de olası bir salgın halinde, sivillerin panik halinde Türkiye’ye sınırına kaçma ihtimali var. Konuya ilişkin olarak BBC Türkçe’ye konuşan Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nden (ORSAM) Suriye Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, “Bu, Türkiye açısından sadece bir mülteci krizinin ötesinde, Türkiye’nin Suriye sınırındaki illerinde yeni salgınların oluşması anlamına da gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.
-İMKANSIZ!-
Çatışmaların yakın bir zamana kadar devam ettiği, muhaliflerin elinde kalan son bölge olan İdlib eyaleti, uzmanlara göre en riskli bölge. Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’de, Moskova Mutabakatı ile birlikte Mart ayı başında ateşkes ilan edildi. Ancak Aralık 2019’dan beri bölgede yüz binlerce kişi çatışmalar nedeniyle evlerini terk etti. Bu kişilerin pek çoğu, kamplarda zor koşullar altında yaşamayı sürdürüyor. Sahadan gelen haberlere göre, kamplarda su ve sabun bile bulmakta zorluk çekiliyor, mevcut koşullarda sosyal mesafelenme ise imkansız görünüyor.
-EVDE KAL!-
Bölgeye dair uyarı sahiplerinden biri de, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Suriye Sözcüsü Ingy Sedky. Sedky’ye göre, şu an virüsün, özellikle yerlerinden edilmiş ya da kamplarda yaşayan kişilere bulaşmasının engellenmesi hayati, bunun için de bu kişilerin temel ihtiyaçları karşılanmaya devam edilmeli. “Bu önemli. Çünkü evde kalma seçenekleri yok, evleri yok” diyen Ingy Sedky, en kritik olanın ise temiz suya erişim olduğunu söyledi.
“Suriye’de su kıtlığının yaşanması durumunda sonuçlar felaket olur. Temiz suya erişim olmazsa hijyen de sağlanamaz ve koronavirüsle mücadele edilemez.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ