Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Hatay’ın Sıra Üstü Milletvekili: Levent Mıstıkoğlu

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 14.09.2020
  • 330 kez okundu

Memlekette yetişen ve yetiştirilen insanların yeteneklerinden her dönem bahsedilir.

Kimileri el becerilerinde zanaatkârdır, ustalıklarıyla tanınırlar.

Kimileri sanatkârdır, ürettikleri eserleriyle anılırlar.

Kimileri akademisyendir, bilgi dağarcıklarıyla kitaplarıyla özdeşleşirler.

Kuşkusuz memleketimizde yetişen ve yetiştirilen her birey saygınlığı hak eder. Çünkü yetenek ve meziyet, tesadüfen elde edilen bir olgu değil, yıllarca büyük emeklerle, alın terleriyle karılmış harçlarla hak edilerek kazanılan hazinedir.

Tarif etmeye çalıştığım ustaların, zanaatkârların ve sanatçılar haricinde üstatlar var ki, onlar, klasik manada herhangi bir meslek gurubuna değil, hizmet gurubuna girerler.

Bunların arasında, memleket ve vatandaş uğruna kendini adayanlar hemen fark edilir.

İl genelinde Valiler, Belediye Başkanları, Milletvekilleri memleketin mamuriyetini, vatandaşın memnuniyetini kendilerine dert edinirler.

Hemşerilerinin dertlerine hem derman hem de ortak olanların başında eski milletvekilimiz Sayın Levent Mıstıkoğlu gelirdi. Bir milletvekilinde bulunabilecek sayısız meziyetlerin ışıkları Levent Mıstıkoğlu’nda parlardı.

Ülkemizde genel geçer hak teslimiyeti aksaktır. Milletvekillerine, makam eldeyken değer verilir ve isimleri akılda tutulur. Makamdan ayrılınca unutkanlık tabakası kabuk bağlar.

Karşı kıyas da bazı milletvekilleri için geçerlidir. Seçildikleri illerde, makamları elde iken görünürler, makam elden gidince vatandaşlarla ve kent ile ilişkilerini keserler.

Bunların arasında en istisna olanı eski milletvekilimiz Levent Mıstıkoğlu’dur. O sadece bir milletvekili değildi. Vicdan muhasebelerinin en temiz sayfalarında duru harflerle ismi yazılı gurur abidesidir.

Çünkü gerek siyaset öncesinde, gerek siyaset döneminde, gerekse siyaset sonrasında izlediği yol, asil, bilge bir insanın, yaşam felsefesinin erdeme dönüşmüş örneğidir.

En kudretli günlerde dahi nezaketi, mütevaziliği ve gönül erliğini sıkı tutan hassasiyeti göze çarpardı.

Bu satırları yazan benim, Levent Mıstıkoğlu ile dostluğu 22 yıldır demlenerek devam ediyor. Üzerimde derin emekleri, unutulmaz hatıraları var.

Ama esas önemli olan şehrimiz üzerinde harcadığı emekler, dokunduğu yürekler, keşfettiği gönüllerdir.

Siyasetin çetin yollarında birçok olaylara tanıklık ettim. Sözcülük görevim icabı Levent beyin çalışmalarının çok yakınında bulundum. Ekip arkadaşlarımla birlikte gerek o dönem partimiz olan ANAP’ın kendi içinden gerekse rakip partilerin herhangi birinden, hiç bir Allah’ın kulunun Levent bey ile ilgili olumsuz bir düşünce taşıdığını gözlemleyenlere rastlamadım.

Tam tersine, herkesin Levent beyi takdir eden ifadeleriyle karşılaştım.

Duyulan takdir, saygı ve sevgi, Levent beyin yüce karakterine tezahür ediyor.

Levent beyin birçok sonuç odaklı özverili çalışmalarını anlatabilirim, çoğu hala hatırımda. Ama bu satırlarda ben, sadece Levent beyin milletvekilliği döneminde insanlara yaklaşım şekline kısaca vurgu yapacağım.

İster Ankara’da ister memlekette herhangi bir sebeple kendisinden yardım talebinde bulunan bir insanın veya gurubun talebini yerine getirmeden bırakmazdı. Cep telefonu daima açıktı, her vatandaş gece gündüz kendisine ulaşabilir, sorununu aktarabilir, çözülme ihtimali olan ne varsa beklemeden çözmeye özen gösterirdi.

Hiç kimseye mavi boncuk dağıtmazdı. Kimseye boş vaatlerde bulunmaz, kimseyi yanıltmazdı. Her zaman doğru bilgiler aktarırdı.

Eski tüm özelliklerini bugün hala koruyor. Engin bilgi kutbunu, geniş tecrübe birikimini, şahsında ve şahsiyetinde doruklaştıran müstesna Hatay evladıdır Levent bey.

Sayısız Hatay evladına dokunmuş, gönlünde yer edinmiş bilge vatan evladının ismi bir caddede yaşatılacak.

HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz ve sanayi sitesi başkanı Mehmet Ali Kanlı ile birlikte, yönetim kurulunca Antakya Belediyesine, İlimize katma değer yaratanların ve hizmet gönüllülerinin onore edilmesi hissiyatıyla caddelere isimlerinin verilmesini teklif ettiler.

Geçen hafta Antakya Belediye Başkanı Sayın İzzettin Yılmaz, kadirşinaslık ve vefa örneği göstererek, verilen teklifleri meclis kararıyla caddelere verdi.

5.İniş, Levent Mıstıkoğlu caddesi şeklinde adlandırıldı.

Vefa, insani bir vazifedir, göstereni yüceltir. Başkan Yılmaz’ın duyarlılığına teşekkür ediyorum.

Umarım toprağımızda iz bırakanların isimlerini yaşatma duyarlılığı artarak devam eder.

Unutmayalım; Levent Mıstıkoğlu kalibresinde asil ruhlu insanlar kolay yetişmiyor.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ