Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Hatay’ın tarihi projesi HADO pek yakında

Hatay’ın tarihi projesi  HADO pek yakında
  • 06.02.2018
  • 3.430 kez okundu

T.Kamu Sen Hatay İl Başkanlığı ve bağlı Sendikalar, Hatay Büyükşehir Projesi’ne çok sıcak…

Türkiye Kamu-Sen Hatay ailesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, kısa adı HADO olan Hatay Deniz Otobüsleri Taşımacılığı Projesi’ne çok sıcak bakıyor. Türkiye Kamu Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, üye sendikalardaki kamu çalışanlarının bu projeyi desteklediklerini bildirdi.
Türkiye Kamu Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin’in, Hatay Büyükşehir Projesi ile ilgili görüş ve önerileri şöyle:
“İlimiz için böyle önemli bir ulaşım projesi, Hataylı olup Kıbrıs’ta çalışan veya okumakta olan öğrencilerimiz için memleketlerine ulaşmaları noktasında çok faydalı olacaktır. Gelecekte bu ulaşımı tercih edenlere indirim imkanı da sağlanabilir. Bu projeyi destekliyor ve bir an önce hayata geçmesini umut ediyoruz. Burada iş istihdamı doğacak, insanlarımız sadece tek ulaşım sistemi olan havayoluna mahkum kalmayacak ve sonuçta kazanan Hatay ve yöre insanı olacaktır. Hatay Expo 2021 ve Unesco Gastronomi Kenti Hatay değerlerimizi taçlandıracak tarihi bir projenin daha müjdesini İskenderun ve Antakya ile paylaşmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Hatay Deniz Otobüsü (Hado) sefer izin süreci ve liman planlamalarını tamamlandığı, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin Marina’ya, Kıbrıs Gazimağusa ve Lübnan Beyrut’a Deniz Otobüsü Seferleri düzenleyecek olan kısa adı Hado olan Hatay Deniz Otobüsü Projesi kadim Hatay’ın vizyon projesi olarak ilk seferi için artık gün sayıyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi projesi olan bu tarihi projenin Hatay’ımıza çok daha fazla değer katacağını ve gerçekleşmesi halinde Hatay’da deniz ulaşımının hayatımıza birçok değeriyle gireceğini düşünüyoruz. Ve böylelikle, şimdiye kadar olmaması büyük bir eksiklik olan deniz ulaşımının kadim kent Hatay için büyük bir vizyon, yeni limanlar, yeni dostluklar ve kazançlar olacağını biliyoruz.”
Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, HADO Projesi ile ilgili bağlı üye sendikaları bünyesindeki kamu çalışanlarına proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
“11 Ocak Perşembe günü toplanan HBB Meclisi’nde, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden, deniz yolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetlerinin HATULAŞ şirketi ile 10 yıl süreyle çalıştırılması ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatının % 0,5’inin Büyükşehir Belediyesine ödenmesi konusu meclis üyeleri tarafın-dan oylanarak Ulaşım Komisyonu’na havale edildi. Komisyonda tekrar görüşülen Proje, Belediye Meclisi’nde 9 Şubatta tekrar oylanacak.
Yalnızca Hatay değil, Türkiye için de önem arz eden deniz otobüsü, Meclis onayı çıktığı takdirde, egemenliğin ulusa verildiği, Cumhuriyetimizin 95.yılı olan 23 Nisan’da İskenderun’dan Mersin Marina’ya doğru ilk seferini yapacak.”
-YÜKSEK HIZLI GEMİLER-
Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından getirtilecek 45 knot hızlı gemiler, toplu deniz ulaşımında Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak.
-TASARRUF SAĞLANACAK-
Planlanan seferlerin süreleri ve fiyat tarifesi ise şekilde olacak:
İskenderun – Mersin arası 1 saat 48 dakika, 29 Türk Lirası,
İskenderun – Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, 149,50 Türk Lirası
Samandağ – Beyrut arası 3 saat 25 dakika, 159,50 Türk Lirası
Proje hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ın, öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacak.
-ETKİLEŞİM GÜÇLENECEK-
Projenin onaylanmasıyla, Lübnan’ın Beyrut kenti ile benzer kadim özelliklere (kültürel, gastronomik) sahip Hatay, arasındaki bağ güçlenecek.
-HADO PROJE TAÇLAMASI-
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın üstün çabalarıyla Hatay’a kazandırılan UNESCO Gastronomi Şehri Unvanı ve EXPO 2021 vizyonunun en somut projesi olarak değerlendirilen Deniz Otobüsü Projesi, hem Hatay halkına hem de ulusal ve uluslararası arenaya büyük kazanımlar sağlayacak. Hatay Ulaşım AŞ’nin (HATULAŞ) gerçekleştirmek istediği Proje, 11 Ocak günü Komisyon’a havale edilmişti. Proje’nin komisyondan geçmesi ve 9 Şubat’taki Meclis’te tekrar görüşülerek oylanması Hatay’ın geleceği için büyük önem arz ediyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ