Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Hatay’ın zengin olduğu alanda

Hatay’ın zengin olduğu alanda
  • 16.03.2020
  • 392 kez okundu

Kocaeli Adım Atıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Borsası’ kurulması için Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile birlikte önemli çalışmalar yürütüyor. Bu başlıkta, Hatay’da neredeyiz?

Antakya’da kurulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi için verilen Valilik kaynaklı bilgi, “Ülkemizde bulunan yaklaşık 10 bin bitki türünün 3 bin 300 kadarı endemik, Hatay da ise 2 binden fazla tespit edilen bitki türünden 300 kadarı endemik bitkiden oluşuyor. Buna göre, ülkemizde yetişen endemik bitkilerin % 10’u Hatay’da yetişmektedir. Bu bölgede 2 binden fazla tespit edilen bitki türünden birçoğunun tıbbi ve aromatik bitki olduğu saptanmıştır” şeklinde.
Hatay’ın bu alandaki bitki zenginliğinin ekonomik değeri ve buna dair çalışmalar hangi aşamada, net değil. Ancak Kocaeli, aynı başlıkta önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.
Bu konuda konuşan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, kentte bir “Tıbbi Aromatik Bitkiler Borsası” kurmak için çalıştıklarını dile getirdi. Bu konuda verdiği bilgide, “Kocaeli, ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Borsası’nın üssü olsun istiyoruz. Bunu Kocaeli Ticaret Odası’yla (KTO) bir-likte yapacağız. Çiftçiye alma garantili ürün ektireceğiz. Satışı KTO ile birlikte organize edeceğiz” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Tıbbi Aromatik Bitkiler Üretim Teşviki Projesi’nin merkezi olarak belirledikleri Kandıra’nın ekonomisine 5 yılda 28 milyon lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini de bildirdi.
Kocaeli’de atılan adımların ekonomi profili, Valilik eliyle paylaşılan bu alandaki zenginliğin bizdeki ekonomi profilini gündeme taşıdı ve bizlerin bu aşamada ne yaptığını da. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ