Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hataylı Heykeltıraş Mehmet Aksoy

Hataylı Heykeltıraş Mehmet Aksoy
  • 08.07.2017
  • 1.251 kez okundu

Hayalindeki Okulu Açıyor

İzmir’in Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi’nin de bulunduğu Selçuk ilçesinde yer alacak Efes Heykel ve Tasarım Okulu, zeytinlik ve incir ağaçlarıyla kaplı 20 dönümlük bir araziye kurulacak.

Hataylı heykeltıraş Mehmet Aksoy, uzun zamandır hayalini kurduğu okulun çalışmalarına başladı. Ne mi o hayal? Koca bir Heykel Akademisi. İlkçağdan bugüne taş tekniklerinin anlatılacağı, Türkiye mermer ve taşlarını dünyaya tanıtacak, öğrencilerine sadece sanatsal bir bakış açısı değil, dünya görüşü de kazandıracak; emperyal kültürün içi boşaltılmış sanatına karşı, ‘put’ olarak görüldüğü için öldürülmeye çalışılan heykel sanatını yaşatacak ve yeni nesillerin yetiştirileceği bir okul…
Aksoy, 17 yıldır yaşadığı Cumhuriyet Köyü’ndeki atölyesinde yıllar içinde birkaç öğrenci yetiştirerek piyasaya kazandıran da bir isim. Malik Bulut, Kazım Karakaya ve Ali Dirier bu heykeltıraşlardan bir kaçı… Aksoy, şimdi onların piyasadaki en iyi isimlerden bir kaçı olduklarını ve ekmeklerini ‘taş’tan çıkardıklarını söylüyor.
-İZMİR SELÇUK’TA-
İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alacak Efes Heykel ve Tasarım Okulu, zeytinlik ve incir ağaçlarıyla kaplı 20 dönümlük bir araziye kurulacak. Okul, Cumhuriyet Köyü’ndeki gibi böcek formuna sahip olacak. Aksoy, aynı zamanda müze olacak bu okul için, Hatay’da Hititler’den kalma Yesemek Heykel Okulu, Aydın’daki Afrodisias Heykel Okulu ile Efes Heykel Okulu’nu örnek alıyor.
Aksoy, çalışmalara ilişkin ise şöyle konuştu:
“O dönemden buraya gelene kadarki bütün süreçleri süzerek bir eğitim vermek istiyorum. Taş kasabı olmamayı öğreteceksin. Alet, elin uzantısı haline gelecek. Taşın etine batmayacak murç, kabuğunu alacak… Bütün bunlar birer öğreti. Yesemek’te, diploma törenleri olurmuş her sene, el verme törenleri bunlar. Hititler zamanında beş dilde eğitim yapılıyor. Her yerden gelen heykeltıraşlar orada beş, altı ay çalışıyorlar. Sonra bir tören yapılıp onlara el veriliyor. İşte ben de bunu yapmak istiyorum. Biz, kopyacı değil sanatçı yetiştireceğiz.
-PROJE AŞAMASINDA-
Efes Heykel ve Tasarım Okulu şu an proje aşamasında. Ana konsepti Mehmet Aksoy’a ait. Mimari projeyi Cengiz Eren yapıyor. İlk kazık birkaç hafta önce çakılırken, bir yandan da eğitim sistemi planlanıyor. Aksoy, bu okul projesinin kamu yararına bir eğitim hizmeti olduğunu ve gerekliliğini anlayacak, hem kapital açısından hem de manevi olarak ona yardımcı olacak insanlar aradığının da altını özenle çiziyor.
-HAYIR PARTİSİ-
Bugün yaşanan politik belirsizlik ve demokrasi beklentilerini de değerlendiren Hataylı heykeltıraş Mehmet Aksoy’un bu konudaki yorumu ise oldukça dikkat çekici:
“Toplumda bir bilinçlenme, bir reaksiyon olmaya başladı. Referandumdaki ‘hayır’ oyları için yüzde 48.5 deniyor ama ben onun en az yüzde 56 olduğunu biliyorum. Bütün bu seçim hileleri bir kenara, çoğunluk despotizmden yana değil. Cumhuriyet’ten, özgürlüklerden, insani yaşamdan yana… Aslında ‘hayır’ bir örgütlenme biçimi olsa, Hayır Partisi olsa mesela, o zaman iş zaten biter. Kamuoyu, muhalefetin ‘hayır’da birleşmesinden yana olduğunu gösterdi. CHP’nin, MHP’nin ve HDP’nin bunu anlaması gerekiyor. En çok anlayan AKP aslında. Anında tedbir almaya başladılar. Hayırda birleşilmezse, bir 20-30 sene daha gider bu kaotik durum…”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ