Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Hataylı İşadamlarından

Hataylı İşadamlarından
  • 13.10.2018
  • 752 kez okundu

Köstence Adımı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu üyeleri, çeşitli iş temaslarında bulunmak üzere Romanya’nın Köstence kentinde, Köstence Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ile bir araya geldi, işbirliği protokolü imzaladı.

Çok sayıda Türkiye merkezli şirketin yatırım adresi konumundaki Romanya, geride kalan günlerde Hataylı İşadamlarını ağırladı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu üyeleri, Romanya ziyaretleri kapsamında Köstence Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ile bir araya geldi ve bir işbirliği protokolüne imza koydu.
Türk İşadamlarının Romanya genelinde 5 Milyar Euro dolayında bir yatırım gücü bulunuyor. Yatırım için ‘neden Romanya’ sorusuna cevap veren isimlerden biri, Dünya Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda bu kuruluşun Balkanlar Bölge Başkanı olan Ömer Süsli. Süsli’nin ifadesi şöyle:
“Burada siyasi otoriteye, kurumlara ulaşmak kolay. Kasmazlar! Sıkıntı iletmek çok kolaydır. Türklere karşı önyargıları yoktur. 1990’lı yılların başında 300-400 bin Romen Türkiye’de çalışıyordu. Kötü günlerde yanlarındaydık. NATO’ya girişlerini destekledik. Onlar da bizi AB’de desteklediler. Burası, yatırım yapılabilecek bir ülke. Belki İstanbul’a kıyasla geri gibi görünüyor, ama demiryolunun olmadığı kasaba yok. Tuna, boydan boya geçiyor. Sağlı solu limanlar. Köstence Limanı büyük ve otobanlara bağlanıyor. Lise mezunu olmayan yok. Filmlere dublaj yapılmaz Romanya’da. İki-üç yabancı dil bilmeyen yoktur o nedenle. İspanyolca, İngilizce bilirler. Eğitimli bir işgücü var. AB üyeliği sonrası (2007) 4–6 milyon arasında nüfus kaybetti. AB’ye göç oldu. 18 milyonluk bir nüfusa sahipler şimdi. IT işlerinde iyiler. Bükreş’te on binlerce kişi ABD şirketleri için çalışıyor. Türkiye’ye yakın. İstanbul’a, Boğaz’a balık yemeye gidip geliyorlar. THY’nin her gün 3 seferi var. Romen havayolları, Pegasus’la birlikte her gün dolu 6 uçak seferi. Burada yatırım zor değil. Danışmanlık şirketleri var. Belediyeler arsa veriyor. Ancak bu arsalar teminat gösterilemediği için şirketler satın alma yoluna gidiyorlar. Bölge ülkeleri içinde Polonya gelişmiş, ama Romanya da şanslı. Çünkü her şeyi var. Petrolü yeter, doğalgazı yazın yetiyor. Deniz turizmi var, ormanları Avrupa’nın en iyi ormanları. 800 km, uçtan uça bir kaya parçası göremiyorsunuz. Verimli, sulanabilir arazileri çok. Dacia’nın, Ford’un fabrikaları var. Avrupalı oto üreticileri yedek parça ürettiriyor. Dış ticarette geçen yıl fazla verdi.”
-SAMİMİ BULUŞMA-
Hatay’dan Romanya’ya giden İTSO Yönetim Kurulu üyeleri ve iş insanlarından oluşan heyet, Köstence kentinde sıcak bir ilgiyle karşılandı. Köstence Ticaret ve Sanayi Odası ile İşbirliği Protokolü İmzalayan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz başkanlığındaki 15 işadamından oluşan Ticaret Heyeti, daha sonra Köstence’nin en büyük çuval fabrikası olan Romtextili ziyaret etti. Aralarında İskenderun Fahri Konsolosu Faruk Rende’nin de bulunduğu heyet, Dobruca TİAD’ı ve Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Sulhi Turan’ı da ziyaret etti. UKİD Romanya ve Balkanlar Başkanı Sabit Danış’ın verdiği akşam yemeğinde bir araya gelen işadamları, gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti ifade ettiler. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ziyaretleri sırasında verdiği destekten dolayı Sabit Danış’a Teşekkür Plaketi verdi.
-KALABALIK HEYET-
Ziyarete; İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, İTSO Başkan Yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, İTSO Muhasip üye Gassan Kuran, İTSO Yönetim Kurulu üyeleri Müfit Tennioğlu Sanem Akpınar, Selma Yılmaz, Yusuf Yılmaz, Raşit Özyurt, Mehmet Ünüvar, Hıdır Güneş, Romanya’nın İskenderun Fahri konsolosu Faruk Rende, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez katılım gösterdi.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ