Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Hataylı Üreticiler…

Hataylı Üreticiler…
  • 25.06.2018
  • 1.032 kez okundu

ÇKS’de Son Hafta

ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçiler desteklerden yararlanamayacak, tarım sigortası yaptıramayacak, düşük faizli kredi kullanamayacak. Hatay genelindeki Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt başvuruları, Ziraat Odalarından alınan çiftçi belgeleri ve diğer istenen belgeler ile beraber tarım il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilecek

Hataylı çiftçilerin, yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelebilecek zararları doğrultusunda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını yaptırmaları gerektiğine işaret eden uzmanlar, başvuruların 30 Haziran 2018 günü sona ereceğini bildirirken, “Çiftçilerimizin son haftada yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var” mesajı verdi.
-DESTEK İÇİN ŞART-
Ülkemizde ÇKS’ye kayıt yapılabilecek 23 milyon 375 bin hektar tarım alanı bulunmasına rağmen, 2017 yılında ÇKS kaydı yapılan alanın 14 milyon 805 bin hektarla sınırlı kaldığını ifade eden isimlerden biri de, “ÇKS yaptırmayan üretici desteklerden yararlanamıyor” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar oldu.
Şemsi Bayraktar, şunları kaydetti:
“2017 yılında 8 milyon 570 bin hektar arazi, tarım yapılabildiği halde ÇKS dışında kalmıştır. Bu rakam 1 milyon 837 bin hektar olan Hollanda tarım alanının yaklaşık 4,5 katı büyüklüğündedir. Tarım alanlarının ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmeleri için elzemdir. Tarım yapıldığı halde çeşitli gerekçelerle ÇKS kaydına engel teşkil eden sorunların çözümlenmesi de oldukça önemlidir.”
-KREDİ DE YOK!-
Bayraktar, Hatay ve diğer illerde ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticilerin, yıl içinde verilen mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları başta olmak üzere çiftçiye verilen desteklerden de yararlanamadığını hatırlattı. ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerin düşük faizli kredi kullanamadığını, tarım sigortasına başvuramadığını belirten Bayraktar, “Çiftçilerimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelebilecek zararları doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
-2018 DESTEKLERİ-
ÇKS başvuruları için son günün 30 Haziran 2018 olduğunu hatırlatan Bayraktar, üreticilere, olası sıkıntıları göz önünde bulundurmalarını ve kayıt için son günü beklememelerini önerdi. ÇKS kaydını yaptırmayanların 2018 yılı desteklerinden faydalanamayacağını bildiren Bayraktar, şu bilgileri verdi:
“Çiftçilerimiz, 30 Haziran 2018 tarihinden sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri dışında yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapamayacak. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesi işlemini, üretim yılının 15 Temmuz-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapabilecek. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri de üretim yılı içinde yapılabilecek.”
-BAŞVURU YERİ-
Hatay genelindeki Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt başvuruları, Ziraat Odalarından alınan çiftçi belgeleri ve diğer istenen belgeler ile beraber tarım il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilecek. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ