Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Hatay’lı Vekiller de katıldı

Hatay’lı Vekiller de katıldı
  • 18.01.2018
  • 1.295 kez okundu

‘Demokrasi Çağrısı’

CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı yanı sıra, aslen Hataylı olan, CHP’de iç tartışmaların yaşandığı süreçte parti sözcülüğü ile birlikte Genel Başkan Yardımcılığı ve MYK üyeliğini bırakan Selin Sayek Böke’nin de kırık ayağına rağmen katılım gösterdiği CHP’nin OHAL’de Yeter Forumu, sonuç bildirgesiyle sona erdi.

CHP’nin OHAL’de Yeter Forumu sona erdi. CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı gibi toplantıyı yakından izleyen isimlerden biri olan Selin Sayek Böke, “OHAL’de yeter diyenlerle OHAL’i tartışıyoruz. OHAL’in kalkması mücadelesi Saray rejimi ile mücadeledir. Bunun için yasal, demokratik bütün haklarımızı kullanacak ve ne gerekiyorsa yapacağız. Meclis içinde de, Meclis dışında da, her yerde, her zeminde…” dedi.
-TUTUKLU VEKİLLER-
Hatay’lı vekillerin de katılım gösterdiği “OHAL’de Yeter Forumu”nun sonuç bildirgesi ise yayımlandı. Bildirgede, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da AK Parti iktidarı tarafından OHAL’in ilan edildiği anımsatılarak, 12 maddelik çağrıda bulunuldu. “OHAL derhal kaldırılmalı ve KHK düzenine son verilmelidir” ifadesi kullanılan sonuç bildirgesinde şunlar kaydedildi:
“Bu süreçte oluşturulan OHAL Komisyonu, Venedik Komisyonunun tavsiyelerine uygun kurulmamıştır. AİHM’in içtihatlarında değerlendirme kriterleri bellidir. Bu kriterlere göre inceleme yapılıp, yapılmadığı bildirilmelidir. Verilen kararlar acilen açıklanmalı, komisyon önünde savunma hakkı tanınmalı ve kararlar ilgililere tebliğ edilmelidir.”
“Türkiye Büyük Millet Meclisinin yasama ve denetleme yetkisi tekrar teslim edilmeli, gasbedilen milletvekili hakları iade edilmelidir” görüşlerine yer verilen bildirgede, “Yasama sorumsuzluğunun anayasal bir hak olduğu ve Anayasa Mahkemesinin içtihatları doğrultusunda, milletvekilinin salt kendisini değil, bütün bir milleti temsil ettiği de değerlendirilerek, tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır” ifadesi de paylaşıldı.
-GÜNDEM İDLİB!-
Gündemin OHAL gibi önemli maddelerinden biri de, Hatay’a yakın bir noktada bulunan Suriye’nin İdlib ken-tinde son dönem yaşananlar oldu. Bu konuda konuşan ve durumun ciddiyetine işaret eden CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Afrin’e yönelik operasyon sinyallerine ilişkin tespitlerini paylaştı.
Operasyonun yol açacağı sonuçların cihatçıları Türkiye’ye getirebileceğini ve burada en büyük sorunu başta Hatay olmak üzere tüm bölge halkının yaşayacağını vurgulayan Yarayıcı, “Bizce asıl sorun İdlib’dedir. Suriye Ordusu’nun elde edeceği zaferle birlikte iktidarın yanlış Suriye politikasının faturasının ödenme zamanı gelecektir. İdlib’de yenilecek cihatçılardan sağ kalanlarının sığınacağı tek alan Türkiye olacaktır. Dolayısıyla, gelenlerin tamamı rafine cihatçılar olacaktır. Bu rafine cihatçılar ülkemiz açısından tehlikeli olmakla beraber, asıl mağduriyeti Hatay yaşayacaktır” dedi.
Kürtlere “dünyanın en büyük teröristiymiş gibi” davranıldığını da ifade eden Yarayıcı, “Orada yaşayan Kürtlerin büyük bir bölümünün akrabaları ülkemizdedir. Bu düşmanlık dili herkesi zehirlemekte ve Kürt yurttaşlarımızı her gün biraz daha bizden uzaklaştırmaktadır” diye konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ