Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

HATBORU’dan yurt dışı hamlesi

HATBORU’dan yurt dışı hamlesi
  • 18.11.2019
  • 690 kez okundu

Dubai Bıg 5 Show

Hatay ekonomisi içindeki üretim gücü ve ihracatçı kimliği ile dikkat çeken Hatboru, Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen, dünyanın en önemli yapı fuarlarından Dubai The Big 5 Show’a hazırlanıyor.

Bu yıl 25-28 Kasım’da 40’ıncı kez kapılarını açacak olan The BIG 5 Show Dubai Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı, Türkiye’deki önemli firmaların stantlarına da ev sahipliği yapacak. Bu firmalardan biri, Hatay ekonomisi içindeki üretim gücü ve ihracatçı kimliği ile dikkat çeken, Ortadoğu’dan Avrupa’ya uzanan hatta ‘çelik boru’ ihracatı yapan, Hatboru Sanayi ve Ticaret A.Ş..
-PAZAR HACMİ-
The BIG 5 Show Dubai, son yıllarda, yer bulmanın giderek zorlaştığı bir fuar. 2018 yılında, fuara, 60 ülkeden 2 bin 248 firma katıldı ve fuar, 110 bin metrekare gibi çok büyük bir alanda gerçekleştirildi. Fuar, yapıldığı coğrafyanın ticari fırsatlar hacmi açısından da önemli. Çünkü şu an, Dubai’nin de içinde bulunduğu körfez bölgesinde yapımı planlanan inşaat projelerinin toplam değeri 2,5 trilyon dolar. Petrol ve doğal gaz ihracatçısı zengin ülkelerin olduğu körfez bölgesi, inşaat sektörü için çok önemli iş fırsatları sunuyor. Afrika ve Asya’dan gelen ciddi alıcıların tercihi, bu anlamda The BIG 5 Show Dubai oluyor.
-FIRSATLAR-
The BIG 5 Show Dubai Fuarı’na bu yıl ayrı bir boyut katan bir başka konu ise, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gerçekleşecek olan Expo 2020 Dubai. 190 ülkenin katılacağı bu organizasyon, bugüne kadar Arap dünyasında gerçekleşecek olan en büyük organizasyon olarak lanse ediliyor ve bu büyük etkinliği destekleyecek birçok inşaat ve altyapı projesi geliştiriliyor. İnşaat ve yapı malzemeleri sektörü için çok önemli ihracat fırsatı anlamına gelen bu organizasyonu destekleyecek projelerin toplam değeri ise 42,5 milyar dolar.
25-28 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan The BIG 5 Show Dubai Fuarı, Expo 2020 öncesi son yapı fuarı olacak ve Expo 2020’de pay sahibi birçok uluslararası inşaat firmasının yetkilileri de bu fuarda yer alacak.
-STRATEJİK-
Kurulduğu ilk dönemde, sondaj boru üretimiyle işe başlayan, aradan geçen yıllar içerisinde ürünlerini çeşitlendiren Hatboru, bugün, dünya çelik boru pazarında en iyiler arasında yer alıyor. 400’ü aşkın çalışanı olan firma, sektörel olarak böylesi etkili bir fuarda yer almanın önemi noktasında dururken, ikili görüşmelerle de yeni bağlantılar kurma hedefiyle hazırlıklarını sürdürüyor.
1992 yılında sondaj boruları imalatıyla faaliyetine başlayan firmanın geldiği aşamayı daha önceki bir açıklamasında çerçevelendiren, firmanın Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, şunları söylemişti:
“1992 yılında sondaj boruları imalatıyla faaliyetimize başladık. Ancak zaman içinde burada duramayacağımızı gördük. Büyümek istedik. O günkü şartlarda yaptığımız araştırmalarda, piyasada en uygun üretimin veya en çok satılabilecek borunun spiral kaynaklı çelik boru olduğunu tespit ettik ve bu doğrultuda, 1998 yılında üretime geçme kararı aldık. 1999’da ilk üretime, 2000 yılında da ilk ihracatımıza başladık. Öncelikle, komşu olan ve Arapça konuşulan ülkelere ihracat yaptık. Zamanla Ortadoğu’nun yanında Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika’ya kadar ihracat yapmaya başladık. Şu an dünyada yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapmaktayız.
Mevcut coğrafyada ‘daha iyi neler yapabiliriz’ diye kafa yormalıyız. Faklı projelerimiz var. İhracatımız, yıldan yıla değişiyor. O ülkedeki projelere bağlı olarak değişebiliyor.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ