Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Hatimoğulları, Bakan’a Sordu:

Hatimoğulları, Bakan’a Sordu:
  • 07.12.2019
  • 992 kez okundu

1993’te Turizm Bölgesi ilan edilen Samandağ’da, planlama neden 26 yıl sonraya bırakıldı?

Adana HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 1993 yılında, Samandağ için Bakanlar Kurulu’nca “Turizm Bölgesi” kararı alındığını, ancak planlamanın 26 yıl sonraya bırakılmasının nedenini sordu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan Adana Milletvekili, Hataylı hemşerimiz Tülay Hatimoğulları Oruç, Samandağ’da askıya çıkarılan revizyon imar planından kaynaklı yurttaşların mağduriyetler yaşadıklarını, bu mağduriyetler ile ilgili itirazları söz konusu olduğunu kaydederek, “Bu konuda acilen adil çözüm üretilmeli ve yurttaşların hakları teslim edilmelidir” dedi.
Milletvekili Hatimoğulları’nın önergesi ve Bakanı Ersoy tarafından yanıtlanması istenen 17 soru şöyle sıralandı:
1. 17.09.1993 gün, 93/4833 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen ve 17 Ekim 1993 gün ve 21731 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Hatay Samandağ Turizm Bölgesi” planlamalarının, bugüne kadar yapılmamasının sebepleri nelerdir?
2. 17.09.1993 gün, 93/4833 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen ve 17 Ekim 1993 gün ve 21731 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Hatay Samandağ Turizm Bölgesi” olması sınırları içerisinde olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ tarafından onaylanan Hatay Samandağ Turizm Bölgesi Alt Bölge 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı, hangi tarihte onaylanmıştır?
3. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi Alt Bölge 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı yapılırken, yereldeki Meslek Odaları bilgilendirilmiş midir? Yerelde ilan edilmiş midir? İlan tutanakları var mıdır?
4. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi Alt Bölge 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı yapılırken, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018’de onaylanan Hatay İl Çevre Düzeni Planı ile bütünlük sağlanmış mıdır? Samandağ ilçesindeki meskûn yerleşim alanları ile planlama ilişkisi ve eşik analizleri, sentez çalışmaları ve ulaşım planlaması yapılmış mıdır?
5. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi Alt Bölge 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 08.10.2015 tarihinde onaylanmış İskenderun Körfezi (Adana-Mersin-Hatay) Bütünleşik Kıyı Alanları Planına uygun yapılmış mıdır?
6. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi Alt Bölge 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına göre onaylanan Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planlama süreçlerinde, Samandağ ilçesindeki meslek odalarının katılımı niçin sağlanmamıştır?
7. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planlarının Bakanlıkça onaylanmadan önce, Samandağ Belediye Meclisinin onayı alınmış mıdır?
8. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi’nin ilan tarihi olan 17 Ekim 1993 tarihinden bu yana geçen 26 yılda, plan yapma ve onaylama yetkisi olan Bakanlık hiçbir plan yapmadığı halde, geçmişteki belde belediyeleri ve Samandağ Belediyesinin yapmış, onaylamış olduğu planlar, imar uygulamaları bunlara göre yapılan parselasyon ve tapu işlemlerinin hukuki durumu, plan yapım ve onay sürecinde Bakanlıkça nasıl değerlendirilmiş, ne tür çözümler önerilmiştir?
9. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planlarının Bakanlıkça onaylanmadan önce, Samandağ ilçesinin mevcut olan (yürürlükteki) İmar Planlaması yapılmış alanları ne kadardır?
10. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planlarının Bakanlıkça onaylanan planda, planlama alanına ilave edilen alan miktarı ne kadardır?
11. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planlarının Bakanlıkça onaylanmadan önce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, onaylı kıyı kenar çizgisini dikkate almak yerine, adli yargı kararıyla belirlenen “bilirkişi” marifetiyle oluşturulan ve mahkemelerin dikkate aldığı sözde “kıyı kenar çizgisi” nedeniyle iptal edilen tapuların hukuki durumu ve ilgili parsellerin kazanılmış imar hakları değerlendirmeye alınmış mıdır?
12. Geçmişte, kıyı kenar çizgisi tespiti yapıldığı tarihte, Kıyı Yasası uyarınca “kısmi yapılaşma” nedeniyle imar hakkı olan yapı adalarının hukuki durumu, kazanılmış hakları dikkate alınmış mıdır? Onaylı ve geçerli kıyı kenar çizgisine rağmen, mahkemelerin farklı bir kıyı kenar çizgisi kabullenerek aldıkları tapu iptal kararları hakkında Bakanlık nasıl bir değerlendirme yapmıştır?
13. Planlama alanında daha önce yapılmış imar uygulamaları (18. Madde) ve bunlara ilişkin yargı kararları sonucu ortaya çıkan duruma ilişkin değerlendirmeler, plan yapımı ve onayında ele alınmış mıdır?
14. Planlama alanı, 42 mahalleden oluşan Samandağ’ın 9 mahallesini kapsamaktadır. Bu Planlamanın uygulanması sırasında, Plan bütünlüğünün, ilçe bazında ve planlanan alanda yaratacağı sorunların çözümünde ve plan disiplininin sağlanmasında Samandağ Belediyesi ile Bakanlık arasında nasıl bir idari yapılanma-organizasyon düşünülmektedir?
15. Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım Planı ile Hatay Samandağ Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planları sonrasında, Bakanlığınızca, bu planlama alanında yapılacak yatırımlar olacak mıdır? Bölgede bu planın yürütülmesi için verilecek teşvikler neler olacaktır?
16. Planlanan bölgede, plan uygulanması sırasındaki vesayet ilişkisi dışında, Bakanlığınız, planın paydaşı olmayı düşünmekte midir? Bu kapsamda bölge halkına, Bakanlığın üst yetkililerinin vereceği net açıklamalar nelerdir?
17. Samandağ 2. Etap Turizm Bölgesi 1/25.000 Çevre Düzenleme Planı (ÇDP) onaylanmış, askıya çıkartılmıştır. 1/5000 Nazım ve 1/1000 uygulama imar planı şu aralar planlanmaktadır. 1. Etap plandaki mağduriyetlerin yaşanmaması için; Sutaşı, Çöğürlü, Meydan, Kuşalani, Koyunoğlu, Yeşilköy, Değirmenbaşı, Uzundağ, Mağaracık, Kapısuyu, Hıdırbey, Yoğunoluk, Eriklikuyu, Vakıflı, Mızraklı, Batiayaz, Gözene, Tekebaşı Mahallelerini içeren 2. Etap için ilgili Belediye ve Bakanlık hangi çalışmaları yapmaktadır? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ