Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Hayaller Paris gerçekler Asi nehri…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 27.09.2018
  • 1.917 kez okundu

Yeni CHP hala 24 Haziran seçim sonuçlarını il ve ilçeler bazında araştırma ve inceleme gereksinimi duymazken bu işi profesyonel politikacılardan önce araştırmacılar raporlama ihtiyacı duydu. Ciddi ve etkili bir biçimde incelenen 24 Haziran sonuçlarına göre yerel seçimlerin en büyük kaybedeni ne yazık ki yine Yeni CHP olacak. Peki bunun için herhangi bir çıkış yolu arayan, parti yönetiminin yenileşmesinden yana tavır koyan parti örgütü mensubu ya da parti yönetim yetkilisi var mı, yok. Peki delege bu eriyişten ve savrulmadan rahatsız mı; yarısı rahatsız değil. Daha önce de söyledim Cumhuriyet Halk Partisinin üzerinde ölü toprağı var ve ANAP’ın belediyelerine güvenip sırt üstü yattığı ve yüzde 1,5 ile barajın altına kaldığı 2002 seçimlerini bana hatırlatıyor. “Bu son fasıldır ey ömrüm nasıl geçersen geç” söylemidir bu.

Beğenirsiniz beğenmezsiniz, hak verirsiniz vermezsiniz ama Seçim Analisti ve İstatistik Uzmanı Filiz Aydın Koç’un hazırladığı “24 Haziran Sonuçlarına Göre CHP’li Belediyeleri Neler Bekliyor” başlıklı araştırmaya lütfen bir göz atın. Onun için hazırladı, bunun için hazırladı tartışmasına girmeden raporun ilk sayfalarına bir göz atalım;
“CHP’nin elinde 6 büyükşehir belediyesi bulunuyor. Bunlar Aydın, Eskişehir, Hatay, İzmir, Muğla ve Tekirdağ. 24 Haziran seçim sonuçlarına göre, Eskişehir ve Hatay’ı AKP kazanmaktadır. 24 Haziran sonuçlarını, AKP+MHP ittifak oyları olarak aldığımızda ise CHP’nin elindeki 6 büyükşehrin 2’si daha kaybedilmektedir. Bunlar Aydın ve Tekirdağ’dır.”

Bu kadar mı; hayır. Devamı tablo ve grafiklerle bire bir anlatılmış.

Yani CHP’nin oyu her türlü protesto ve küskünlüğe rağmen bile aynı kalsa bile yine de yüzde 22 ile ülke genelinde bir hezimete uğrayacaktır. Peki son seçimlerde oy durumları ile karşılaştırma ne bir de ona bakalım;

Bu tabloya baktığınızda Eskişehir ve Hatay’ın; AKP-MHP ittifak yapmasa bile kesin olarak CHP’nin ellerinden kayıp gideceği ortaya çıkıyor. Eskişehir için yine aradaki mesafe kapanabilir gibi duruyor peki ya Hatay. Hatay’ın AKP-MHP ittifakı olsa da olmasa da kamuoyunda desteğini büyük ölçüde yitiren, Hatay halkının hizmet beklentilerini önemli ölçüde yerine getiremeyen ve kendi örgütüyle kavgalı bir CHP’li büyükşehir belediye başkanıyla yol alması imkansız gibi görünüyor.İttifak olması durumunda AKP-MHP ittifakı 450 bin oya ulaşırken CHP’nin oyu hiç düşmese bile 280 binde kalacaktır. Hiç ittifak olmadığını kabul edin yine 24 Haziran seçimlerine göre; AKP 320 bin oyla ipi göğüslerken CHP tam 40 bin oy geriden 280 bin oyla AKP’li izlemektedir. Hatay’da CHP; 2015 seçimlerinde olduğu gibi 2018’de yine milletvekili listesini Büyükşehir Belediye Başkanına bırakmasından dolayı 90 bin oy kaybetmiş ve HDP burada CHP’nin oylarıyla bir milletvekili çıkarmıştı. Ama kuşkunuz olmasın parti içi meseleler yüzünden Yeni CHP, AKP’den transfer ettiği bu ismi Hatay’dan bir kez daha aday gösterecektir. Hem de kaybedeceğini bile bile.

Gelelim Eskişehir’e; Yılmaz Büyükerşen Eskişehir için görevde bulunduğu günden bugüne kadar büyük bir şanstı. Ancak Eskişehir halkı artık başkanın yorulduğunu ve değişmesi gerektiğini düşünüyor. Yılmaz hoca partinin özünden gelmektedir. Sosyal Demokrat belediyecilik konusunda hem bölgesine hem Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Ancak sonuçlar parlak değildir. Eskişehir için bir kez daha düşünülmesinde yarar vardır. Çünkü; AKP-MHP ittifakının bu ilde alacağı oy 267 bine ulaşırken CHP’nin oyu 182 binde kalacaktır. Zaten AKP bugün için bile tek başına 42 bin oy farkı ile CHP’nin önündedir.

Peki AKP-MHP’nin prensipte anlaştığı Cumhur ittifakının sürmesi halinde İstanbul’da ne olur derseniz; İstanbul’da AKP’nin ittifaksız aldığı oy; 3 milyon 820 bindir. CHP’nin ise 2 milyon 427 bin. AKP-MHP ittifakının buradan çıkaracağı oy ise 4 milyon 500 bin oydur. CHP+HDP bile bu iki durumda da çok geride kalacaktır.

Ankara’da durum aynıdır. AKP’nin ittifaksız 1 milyon 351 bin oyuna karşılık CHP’nin oyu 897 bindir. AKP-MHP ittifakı durumunda ise Cumhur ittifakının Ankara oyu 1 milyon 800 bine ulaşacaktır.

İzmir’de 24 Haziran sonuçlarına göre CHP’nin AKP-MHP ittifakına karşı kıl payı yüzde 53-54’le kazanma şansı vardır. Muğla’da da durum farklı değildir. CHP; AKP-MHP ittifakına rağmen önde görünmektedir.

CHP bu dönem aklını başına toplamazsa, bu konuda anlamsız inat ve anlaşılmaz çapraz ilişkilerden vaz geçmezse sonuç büyük bir felaket olacaktır. Eğer AKP-MHP ittifakı iller bazında gerçekleşirse (ki bu konuda anlaşma sağlandı) Hatay’da AKP’nin yüzde 50’yi geçme olasılığı çok yüksektir. Eskişehir, Aydın ve Tekirdağ’da da benzer sonuçlar vardır. CHP’nin eline kala kala İzmir ve Muğla kalacaktır. Antalya, Adana, Mersin gibi illerde de AKP-MHP ittifakı süpürüp gidecektir. Bunu ben değil rakamlar söylüyor. Hem de krize rağmen. İnanmayan son anketlere bir göz atsın ben bundan bahsetmek istemiyorum. Halk tek adam baskıcı yönetiminde muhalefetin elinde kalan belediyelerde krize rağmen bir yatırım yapılamayacağını ve iktidarın bunu engelleyeceğini düşünüp ona göre sandıkta karar verecek.

CHP’li delegelerin yarısı kendi çıkar ve beklentileri uğruna partide yaşanacak bir değişim ve yenileşmeye engel olmuştur. Şimdi ağır bir yenilgi kaçınılmaz olmuştur. Ama hala vakit vardır. Tek çare partinin her seçim bölgesinde üyeleriyle gidilecek bir önseçimdir. Cumhuriyet Halk Partisi kendi özüne dönüp; yeni, tartışmasız ve örgütünden gelen adaylarla bu seçime asılmak zorundadır. Seçimlerin bir kısmı kaybedilse bile ağır bir krizin sürdüğü ülkede genel seçimler için hem parti örgütünün hem de tabanın diri tutulmasıyla kazanç çok büyük olacaktır. Ancak bunun yapılması için öncelikle sayın Kılıçdaroğlu’nun aşılması lazımdır ki bu ne psikolojik olarak ne de siyaseten mümkün görünmüyor.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her seçimde olduğu gibi yine bu seçim öncesi “angajmanlara” girmiştir ve geri dönmesi çok zordur. Unutmayın ki futbol nasıl sadece “Futbol” değilse Yeni CHP asla “Cumhuriyet Halk Partisi” değildir.

Onun için; “Geçmiş olsun Yeni CHP…!”

Fatih Ertürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ