Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Haydarlar Gölü Turizme Kazandırılacak

Haydarlar Gölü Turizme Kazandırılacak
  • 24.04.2020
  • 1.522 kez okundu

Milletvekili Yayman, yazın kuruyan göle su takviyesi için girişimlerde bulundu …

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa’da volkanik göl olan Haydarlar Gölüne su takviyesi yapılarak 12 ay boyunca yaşatılmasının sağlanacağını, turizme kazandırılacağını bildirdi.
Milletvekili Yayman, bu göletin doğal güzelliğinin korunarak turizme açılmasının Hatay için bir cazibe oluşturacağını söyledi. Hassa Belediyesinin bu göletle ilgili bir proje çalışmasının olduğunu da vurgulayan Milletvekili Yayman, birbirine bağlı olan bu göletler inanıyorum ki ülkemizin en güzel doğa harikalarından birini oluşturmaktadır.
Belediye Başkanı Mehmet Karataş ve AK Parti İlçe Başkanı Cafer Sarı ile gölde incelemelerde bulunan Milletvekili Yayman, göletin yaz aylarında sularının çekildiğini hatırlattı. Göle su takviyesi yapılması için yaklaşık 2 bin metre boru hattına ihtiyaç duyulduğunu aktaran Milletvekili Yayman, burada Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez ile de bir telefon görüşmesi yaptı.
Göletinin güzelliğini ve içerisine yaşam bulan yaban hayvanlarının korunması adına bu değere sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Yayman, şunları kaydetti: “Haydarlar Mahallesinde, 500 dönümlük leçelik bir alan içerisinde birkaç gölet bulunuyor. Muhteşem bir doğa güzelliğinin oluştuğu gölette, çok sayıda canlı yaşıyor. Göçmen kuşların konakladığı doğa harikası gölet eşsiz bir güzelliğe sahip. Türkiye’de az görülür bir doğa olayı da var. İlkbaharda açan su papatyaları buraya ayrı bir güzellik kazandırıyor. Bu göletin doğal güzelliğinin korunarak turizme açılma-sının Hatay için bir cazibe oluşturacak ve Haydarlar Gölü 12 ay yaşatılacak.
Hassa Belediyesinin göletle alakalı projeleri olduğuna vurgu yapan Yayman, bu projelere destek adına ellerinden geleni yapacaklarının kaydetti.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ