Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hayırlı Olsun…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 09.10.2020
  • 318 kez okundu

29 Eylül günlü yazımızda: vakit geçirilmeden, daha fazla zaman kaybına olanak tanınmadan, yüz yüze eğitimin tüm okullarda yapılabilmesi için adımlar atılmalı, kararlar alınmalı ve hızla uygulamaya konulmalıdır demiş

Ve Suç kimde diye sormuştuk.

Bu yazının üzerinden uzunca bir süre geçmedi.

Nihayet gerçekler görüldü ve uzaktan eğitimin beklenen yararı sağlayamadığı, eğitimsiz bir neslin yetişmekte olduğu anlaşıldı.

Bunun sonucu olarakta, eğer yeni bir yasaklama kararı çıkmazsa, pazartesi günü ilkokullar ile 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak.

Diliyoruz ki bu karar herhangi bir kesintiye uğramaz. Bu karar uygulanmaya konulmak suretiyle eğitimli bir neslin yetişebilmesi için gerekenler yapılır.

Geçtiğimiz Mart ayından bu yana okullar tatil edilmiş ve bir süre sonrada uzaktan eğitim modeli yaşama geçirilmek suretiyle öğrencilerin eğitilmesi yoluna gidilmiş idi.

Ama geçen süre içerisinde yapılanlar ve uygulama göstermiştir ki, uzaktan eğitim hiçbir zaman yüz yüze eğitimin yerine geçmez.

Pazartesi günü başlatılacak olan yüz yüze eğitim elbette ki bazı sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

Ancak eğitimli bir neslin yetişebilmesi, beyni çağdaş bilgilerle doldurulacak olan gençlerin geleceğe hazırlanabilmesi, yüz yüze eğitimin tüm sınıflarda yaşama geçirilebilmesi için gereken adımlar atılmalı, gereken kararlar alınmalıdır.

Uzaktan eğitimin yarar yerine bazı zararlar oluşturduğu uygulamalardan anlaşılmıştır.

Hele hele teknolojinin alt yapısı tam olarak yapılmadan ve ülkenin dört biryanındaki öğrencilerin uzaktan eğitimden beklenen randımanı alacak imkânlara sahip olması için gereken ortam oluşturulmadan, bu yola gidilmek suretiyle öğrencilerin gerçek anlamda eğitildiklerini söylemek imkânsızdır.

Bu arada bir hususu da belirtmekte yarar görüyoruz: Çeşitli nedenlerle ve bize göre makul olmayan gerekçelerle birçok köy okulu kapatılmış ve taşımalı eğitim modeline geçilmiş idi.

Oysaki kapatılan köy okulları açılıp yeniden eğitim vermeye başlatılsa idi, getireceği hesaplanan maddi zararlar yerine, çok büyük kazançların olacağı açıktır. Zira eğitimde para hesabı ön planda tutulamaz. Önce öğrencilerin eğitilmesi imkânları sağlanmalı ve ondan sonra diğer hususlar düşünülmelidir.

Bu nedenle yüz yüze eğitimin yeniden başlatılması için alınan kararla birlikte kapatılan köy okullarının da yeniden açılması suretiyle, öğrencilerin gerçek anlamda eğitim olanaklarından yararlanması ve huzurlu bir ortam içerisinde okullarına gidip gelmeleri mümkün olabilmelidir.

Uzaktan eğitimin öğrencilerin büyük bir kısmına yarar yerine zarar verdiği, onları tembelliğe ve eğitimden başka konularla meşgul olmaya yönlendirdiği, uygulamalardan ve alınan sonuçlardan anlaşılmıştır.

Bu nedenle kısa sürede bu yanlış karardan dönülmek suretiyle yüz yüze eğitimin sadece ilk, orta ve lise düzeyinde değil, yüksekokul düzeyinde de yaşama geçirilmesi suretiyle, bugüne kadar oluşan zararın telafisi yoluna gidilmeli ve böylece çağdaş bir neslin yetişmesi için gerekenler yapılmalıdır.

Pazartesi başlayacak olan yüz yüze eğitimin ikinci aşamasının da eğitimimize, öğrencilerimize, ülkemize ve dolayısı ile tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyor ve bunun arkasının kısa sürede gelmesi için olumlu adımların atılmasını, kararların alınmasını bekliyoruz….
[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ