Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Hayırlı Olsun…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 25.08.2020
  • 245 kez okundu

Cuma günü verileceği açıklanan müjdeli haber, Cumadan önce bizim medya ile birlikte tüm dünya medyasında da duyuruldu. Verileceği bildirilen müjdenin ne olduğu, nereyle ilgili bulunduğu tüm ayrıntıları ile kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Bu nedenle de Cuma günü yapılan açıklama sürpriz olmadı. Bilinenin ve beklenin tekrarından ibaret kaldı.

Cuma günü yapılan ve müjde olarak tanımlanan habere göre; yaklaşık 320 milyar m3 doğalgaz rezervi bulunmuş ve bu rezervin 2023 yılında kullanılmaya başlanacağı açıklanmıştır.

Rezervin bulunduğu tarih göz önünde tutulursa, bunun kullanıma sunulması için 2023 yılının yeterli olup olmadığı hususu şimdiden tartışma konusu olmaya başlamıştır.

Zira sondaj işlemleri devam edecek, daha alt katmanlara inilecek, bundan sonra da doğalgazın çıkartılması, işlenmesi, kullanıma hazır hale getirilmesi için uzun operasyonlar yapılması gerekecek.

Bunlar içinde hem teknolojik bilgi, hem para ve hemde personel ile zamana ihtiyaç duyulacaktır.

Bunların hepsi bir yana, yıllardır bu tür müjde denilen haberler duyulduğu ve bundan da önemli bir kazanım elde edilmediği unutulmamıştır

Bu nedenle de Cuma günkü müjdeyi ihtiyatla karşılamak gerekir.

***

Siyasi iktidar bir süredir oy grafiğini yükseltmek için çeşitli yollara başvuruyor.

Gündem değiştiriliyor. Yapay gündemler oluşturuluyor. Birinden sonuç alınamayınca diğerine geçiliyor. Böylece oy oranının arttırılması için her türlü yola başvuruluyor.

Oysaki ülkenin böylesine yapay gündemler oluşturmak suretiyle oy oranını arttırmayı sağlayacak yollara başvurularak zaman kaybedilmesine fazlaca vakti olmasa gerek.

Zira beklenen ekonomik sıkıntı insanları canından bezdirecek bir hale gelmiş durumda.

Biran evvel sorunların kesin olarak çözülmesi ve gözle görülür sonuçların sağlanabilmesi için kararlar alınmalı, adımlar atılmalıdır.

Yıllar yılı Cumhuriyetin kazanımlarının teker teker elden çıkartılması suretiyle günü kurtarmak yoluna gidilmiştir. Ancak elden çıkarılacak başka bir kazanım fazlaca kalmadığına göre bu yoldaki arayışta karşılıksız kalmaya başlamıştır.

Bu nedenle vatandaşın oyalanması yoluna gidilmesinin olumlu bir sonuç vermeyeceği kanısındayız.

Artık somut ve kısa sürede gözle görülür olumlu sonuçlar verecek olan kararların alınması, adımların atılması zamanının gelip geçmekte olduğu kanısındayız.

Bu nedenle de oyalama yerine, yaşanan krizi çözme yolunda gereken doğru adımların atılması zorunluluğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Eğer bu gerçek görülür ve krizin üstesinden gelebilmek için gereken doğru adımlar atılmaya başlanırsa, o zaman vatandaşa gerçek müjde verilmiş olacaktır.

***

Şimdi tekrardan Cuma günkü müjdeli habere dönelim. Ülkemiz için 320 milyar m3 rezervi olan doğalgaz kaynağının bulunması elbette ki sevindirici ve mutlu edici bir haberdir.

Ancak bununla her türlü zorluğun üstesinden gelineceği, düzlüğe hemen çıkılacağı kanısana da varmamak gerekir.

Nitekim açıklamanın yapıldığı sıralarda döviz kurlarında yukarı doğru bir hareketlilik başlamış ,borsa ise belli bir ölçüde inişe geçmiştir.

Buda gösteriyor ki; Karadeniz’de doğalgazın bulunması, piyasaların normalleşmesine ,döviz kurlarının aşağı doğru inmesine, enflasyon oranın azalmasına , ekonomik sorunların ve sıkıntıların çözülmesine yeterince derman olmayacaktır. Ama bir hususu da kabul etmek gerekir; bulunan rezerv, hiç yoktan iyidir. Birçok acıya derman olabilecektir.

Hayırlı olsun…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ