Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Hayvancılığı, Toplum Sağlığını Tehdit Ediyor!

Hayvancılığı,  Toplum Sağlığını  Tehdit Ediyor!
  • 07.08.2019
  • 1.280 kez okundu

TVHB ve 56 Oda, ortak bir açıklamayla, yeni Fakülte kurulmasına karşı çıkıyor…

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile aralarında Hatay Veteriner Hekimleri Odası’nın da bulunduğu toplam 56 Oda’nın ortak açıklamasında, programsız ve altyapısız açılan Veteriner Fakültelerinin, hayvancılığı ve toplum sağlığını tehdit ettiği öne sürüldü.
Hatay Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Yahya Hamurcu, Genel Merkez ve 56 Şube ortak açıklamasını kamuoyuna duyururken, Veteriner Hekimlik mesleğinin, hayvan sağlığını ve dolayısıyla insan sağlığını korumada, yeterli ve güvenli gıdaya erişimde tüm dünyada stratejik öneme sahip bir meslek olarak kabul edilmekte olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Bu önemine binaen, gelişmiş ülkeler, veteriner hekimlikle ilgili alanlarda güçlü bir teşkilat yapısı, etkili mevzuat ve hepsinden önemlisi, kaliteli ve yeterli bir eğitim için gerekli önlemleri alırlar. Dünyada bu kabuller varken, meslek örgütlerinin ve akademik camianın tüm uyarılarına rağmen, ülkemizde yeterli alt yapısı olmayan yeni Veteriner Fakülteleri açılmaktadır. Bunun son örneği, Ereğli’de açılan Veteriner Fakültesi’dir. Gelinen noktada, 32 Veteriner Fakültesi ile nüfusu 327 Milyon olan ABD’yi bile geçmiş bulunmaktayız.
Acilen yapılması gereken; Veteriner Fakültelerinin açılması için çekirdek eğitim programının netleştirildiği, asgari fiziki şartlarının belirlendiği, minimum öğretim üyesinin gerekliliği, destek personelin niteliği, öğretim üyesi öğrenci oranının ne olması gerektiği hususlarında açılış kriterleri oluşturulmalıdır.
Bu hususlar dikkate alınarak, öncelikle, Yükseköğretim Kurulu tarafından, eğitim ve öğretime başlanması ve sürdürülebilmesi için asgari koşulları ve genel ilkeleri belirlenen programlar içerisine Veteriner Fakültelerinin de dahil edilmesi, yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayılarının azaltılması veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması ve ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puan oluşturulması gerekir.
Tüm bu hususların yıllardır tarafımızca ifade edilmesine rağmen, uyarılarımız maalesef dikkate alınmamış, aksine, hemen yanı başında Konya ve Aksaray’da Veteriner Fakültesi varken, Konya’mızın Ereğli ilçesinde yeni bir Veteriner Fakültesi açılmıştır. Bu yüzden, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve bağlı 56 Bölge ve İl Oda Başkanlıkları olarak, kamuoyu ve ilgililerin dikkatini çekmek ve üzüntümüzü belirtmek amacıyla, kurumsal logomuzu bugünden başlayarak bir aylık süreyle karartıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ