Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

HBB’den “Hayvan Tırnak Kesim Makinesi”

HBB’den “Hayvan Tırnak Kesim Makinesi”
  • 10.01.2020
  • 208 kez okundu

Besicilere Destek

Başkan Savaş, kırsaldan kente göçü önleme adına, üretici ve besicilere desteklerin süreceği mesajını verdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hayvan Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi kapsamında alınan, büyükbaş hayvanların tırnak kesimi ve bakımını yapacak “büyükbaş tırnak kesimi makinesinin” tanıtımını gerçekleştirdi.
Antakya Akcurun Mahallesi’nde gerçekleştirilen tanıtıma; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, farklı illerden gelen Birlik Başkanları, çiftçi ve yerli üreticiler ile Akcurun Mahallesi sakinleri olmak üzere, birçok vatandaş katılım gösterdi.
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, Hatay’ın 15 ilçesinde 126 bin 62 büyükbaş hayvan olduğunu belirten yetkililer, Hatay Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı 2 bin çiftçi ailesi ve 40 bin büyükbaş hayvan olduğunu belirtti.
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, açılış öncesi şunları söyledi:
“Bugün burada, ilimiz hayvancılığı için çok büyük önem arz eden ‘tırnak bakım cihazının’ tanıtımı için toplanmış bulunuyoruz. Toplumun refahı için üretim ön planda olmalı. Yöneticilerimizin, gelecek nesillere iyi bir ülke bırakabilmeleri için, tarıma ve hayvancılığa sözle değil icraatla destek olmaları gerekir. Yerli üreticiye ve çiftçilere vermiş olduğu desteklerden dolayı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
SAVAŞ: Amaç, kente göçü önlemek…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, projeyi hayata geçirmelerindeki amacın, kırsaldaki üretici ve besici halkın kente göç etmekten alıkoyma olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi:
“Bugün burada, hayırlı bir iş için toplandık. Özellikle kırsal kesimdeki sorunları bizimle paylaşan ve çözme yolunda ortaklaşa iş yapan birlik başkanımıza Hatay adına teşekkür ediyorum. Hayvanların tırnak bakımı olmadığında, et ve süt verimleri %10 civarında düşüyor. Biz de bu verimi düşürmemek ve özellikle kırsal kesimdeki üreticimize destek olmak amacıyla, tırnak bakım aracı yaptırdık. Hatay’ın 15 ilçesinde büyükbaş hayvanlarının tırnak bakımlarını isteyen çiftçilerimiz, sırasıyla, ücretsiz bir şekilde bu hizmetten yararlanabilecek. Bu sayede et ve süt üretimi artacak, daha verimli üretim sağlanmış olacak.
Biz, çiftçimizin bu işten faydalanmasını ve ekonomik olarak bütçelerine katkı sağlamalarını istiyoruz. Arıcılık, zeytincilik ve çilek fidesi gibi projelerimiz var. Tümbunların dışında, EXPO ile ilgili çalışmalarımız da var. Üniversite ile kırsal kesimi kalkındırmaya yönelik proje hazırlıyoruz. Nereye ne ekileceğini, ekildikten sonra nasıl pazarlanacağı ve pazarlama şeklini çiftçiler ile birlikte hareket ederek hayata geçireceğiz. Amacımız, daralan geliri arttırmak kırsal kesimdeki ekonomik sığlaşmayı iyileştirmek, kırsaldan şehre göçü önlemek.” -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ