Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

HBB’den Trafiği Rahatlatan Proje

HBB’den Trafiği Rahatlatan Proje
  • 25.11.2020
  • 1.349 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO Antakya Alanı Dönel Katlı Kavşağı’nın inşa çalışmalarını yerinde inceledi.
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında olan ancak yapımını gerçekleştirmek üzere Büyükşehir Belediyesi’ne protokolle devredilen Antakya Çevreyolu üzeri Prime Mall AVM ile Adliye Sarayı arasındaki alanda “EXPO Antakya Alanı Dönel Katlı Kavşağı”nın çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.
Dünyanın üçüncü büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 2021 için hazırlıklarını hızlandıran Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ikinci Hatay’ın ise ilk dönel kavşağını Hatay’a kazandırdı.
Kavşak hakkında önemli bilgiler aktaran Büyükşehir yetkilileri, kavşakta toplamda 104 adet fore kazık kullanılarak zemin iyileştirme imalatı yapıldığını, köprünün 4 adet kenar ayak ve 2 adet orta ayaktan oluştuğunu ifade etti.
Çalışmaları yerinde inceleyerek dönel katlı kavşak hakkında bilgiler alan Başkan Savaş, “89 gün önce dönel kavşağın temelini attık. 89 günde arkadaşlarımız çok önemli işlere imza attılar ve bu dönel kavşağın trafiğe açılmasını sağladılar. Betonarme kısmı bitmiş durumda olan kavşağın, çevre düzenlemesi, kaldırım ve asfalt çalışması devam ediyor. Bu çalışmalar tamamlandığında dönel kavşağın üst kısmını da trafiğe açmış olacağız. Batı Antakya ile yine Batı Antakya’nın Amanos tarafındaki resmi kurumların, yeni yerleşim yerlerine açılan yerlerin ve Expo’ya giden önemli bir kavsak noktasında bu dönel kavşağı yaptık. Hatay’da en çok sorun olan yollarımızın darlığı ve yollardaki araba sirkülâsyonun fazla olmasıydı. Çok büyük bir çevre yolumuz var ama maalesef bu çevre yolumuz ekonomik ömrünü tamamlamış durumdadır” dedi.
Çevre yolunda oluşan trafik yoğunluğundan dolayı vatandaşların sıkıntı çektiklerini belirten Başkan Savaş, “Çevre yolumuz sabahları ve özellikle mesai sonrasında da çok yoğun bir trafikle karşı karşıyaydı. Biz de bu trafiği rahatlamak için bu dönel kavşağı yaptık. Bu dönel kavsak sayesinde birçok vatandaşımız çevre yolunu kullanmadan üstten geçerek ve hiçbir sorunla karşılaşmadan gitmek istediği yere varacak. Daha önceki kavşakların çoğunda birbirine kesişen yollar vardı. Araçlar birbirini beklemek zorunda kalıyordu. Bu kavşakta hiçbir araba birbirini beklemeyecek ve kavşaktan geçenler hiçbir zaman trafiğin durduğunu görmeyeceklerdir” ifadelerini kullandı.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ