Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

HDHO, yeni Diş Fakülteleri açılmasına karşı:

HDHO, yeni Diş  Fakülteleri  açılmasına  karşı:
  • 17.12.2019
  • 357 kez okundu

Planlama kaçınılmaz

Hatay Diş Hekimleri Odası, sağlık insan gücü yetiştirilmesinde planlama zorunluğuna dikkat çekerek, YÖK’ten, yeni diş hekimleri fakülteleri açılmasına son vermesini, ayrıca mevcut fakültelerde de öğrenci kontenjanı indirimine gidilmesini istedi.
Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, açıklamasında, 2014 yılında Sağlık Bakanlığı, YÖK, Maliye ve Kalkınma Bakanlıkları tarafından hazırlanan Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Durum Raporu’nda, “Sağlık insan gücü planlaması, topluma bugün sunulan ve gelecekte sunulacak sağlık hizmetlerini gerçekleştirmek üzere, sağlık çalışanlarının yeterli nicelikte, yüksek nitelikte, düzgün bir dağılımla, yerinde bir zamanlama ile ve doğru bir şekilde istihdam edilmesidir” tarifinin yer aldığını hatırlattı.
Açıklamasında, ülkemizde şu andaki tabloya bakıldığında tam tersi bir durumla karşı karşıya olduklarını, İnsan gücü planlaması hedeflerinden sapmış bir şekilde tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri açıldığını ve mevcut fakültelerin kontenjanlarının da öğretim elemanları ve fiziki koşullar göz ardı edilerek artırıldığına vurgu yapan Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, şöyle devam etti:
“2002 yılında 19 olan diş hekimliği fakülte sayısı bugün 92, 2005 yılında 960 olan öğrenci kontenjanı da, 2019’da eğitim veren 66 fakültede 6880 olmuştur. Ayrıca tıp fakültesi sayısı 112 ve kontenjanı 16.000, eczacılık fakültesi sayısı 2000’de 8 iken, 2019’da 41’e ve kontenjan da 3602’ye ulaşmıştır.
Bu niceliksel artış, nitelikli insan gücü yetişmesini imkânsız hale getirmiştir. Şu anda bile mezunlarımız; ucuz iş gücü, meslek dışı çalışma ve tükenmiş-lik sendromu ile karşı karşıyalar. Halkın, nitelikli koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine ulaşımı da eğitim yetersizlikleri nedeniyle engellenmektedir.
Ulusal Sağlık Politikası, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri, öncelikli, doğru insan gücü planlaması ve nüfus yoğunluk dağılımı temelli olmalıdır. Sağlık, bir bütündür ve en temel haktır. Bizler, sağlık meslek örgütleri olarak; yeterli öğretim elemanı olmadan, müfredatları güncellikten uzak, laboratuvarları ve klinikleri yetersiz, kütüphaneleri fakir ve en önemlisi de, üniversite geleneğinden yoksun biçimde açılan niteliksiz fakültelerde ve arttırılan kontenjanlarla, yeterince eğitim almadan mezun olmuş meslektaşlarımızla toplumun sağlık kriterlerinin düzeltilemeyeceğini bir kez daha dile getiriyoruz.
Bu politika, ülke kaynaklarının yanlış kullanılmasına yol açmasının yanında, nitelikli sağlık hizmetine ulaşmada da toplumu tehdit etmektedir. Hekim ve eczacı sayılarının kontrolsüz artması, sağlık mesleğini halkın gözünde değersizleştirmekte ve sağlıkta şiddetin de nedenlerinden biri olmaktadır.”
Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, açıklamasının son bölümünde, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:
“Sağlık insan gücü stratejik planlamaları ivedilikle yapılarak; Hiçbir hazırlık yapılmadan, plansızca, siyasi rant için açılan, teknik altyapısı yetersiz fakülteler bir an önce kapatılmalıdır. Var olan fakülte kontenjanları acilen azaltılmalıdır. Fakülteler kurulmadan önce, meslek örgütleri ve akademiden görüş alınmalıdır. Öğretim üyesi eksikliği tamamlanmadan fakülteler açılmamalıdır. Fakültelerin müfredatları evrensel standartlarda, laboratuvarları ve kütüphaneleri ise taleplere yanıt verecek yeterlilikte olmalıdır.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ