Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

HDP: Arıtma Tesisi Kaldırılmalı

HDP: Arıtma Tesisi Kaldırılmalı
  • 17.05.2021
  • 195 kez okundu

HDP Hatay İl Başkanı Kerem Nalbant, uzun yıllardan beri Defne ilçesinin en merkezi yerinde bulunan arıtma tesisi ile ilgili bilinçli bir kaos ortamı yaratılmak istendiğini kaydederek, Turunçlu başta olmak üzere; Akdeniz Mahallesi, Sümerler, Dursunlu, Aşağıokçular ve Subaşı Mahallelerini de yakından ilgilendiren gelişmelerin halkın tahammül sınırlarını zorlamakta olduğuna dikkat çekti.
Konuya ilişkin HDP İl Başkanlığı açıklaması şöyle:
“Gerek halk sağlığını tehdit eden, gerek bölgede yaşanan sosyal fiziksel psikolojik ve giderek ekonomik koşulları bozan, bitki ve hayvan varlığını bitiren arıtma tesisine dair, TMMOB, uzun yıllardır bir çalışma yaptı. Geçtiğimiz günlerde bu çalışmaya dair bir rapor, TMMOB Defne Membran Biyoreaktör Prosesli Atık Su Arıtma Tesisi Raporu adıyla yayınlandı. TMMOB raporu, Turunçlu Mahallesi’ndeki arıtma tesisinin, çevre ve canlı sağlığı açısından uygun olmadığını ortaya koydu.
Hatırlanacağı üzere, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, halkın ve kamuoyunun baskısı sonucu, TMMOB Genel Merkezi’nde oluşturulacak bağımsız ve tarafsız bir heyetin, Turunçlu Mahallesi’nde yapılması planlanan Membran Biyoreaktör Prosesli Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili hazırlayacağı raporun bağlayıcı olacağını ve bu raporun sonuçlarına göre hareket edileceğini defalarca beyan etmişti. Fakat yerel yönetim, şu an hiç de şaşırtıcı olmayan bir tavırla, raporu geçersiz kılmaya çalışmaktadır.
Yılan hikayesine dönen, yıllardır çözüme kavuşturulmayan arıtma tesisinin taşınması, başta tesise yakın yerde yaşayan halk ile Defne’deki STK ve siyasi parti temsilcileri, arıtmanın kaldırılması konusunda hemfikirdir. Arıtma tesisinin modernizasyonu projesini dayatmanın hiçbir bilimsel, sosyal, ahlaki yanı yoktur. 60 bine yakın yurttaşımızın olumsuz etkilendiği bu arıtma tesisi ile ilgili daha önce imza kampanyası yapılmış, imzalar, halkın şikayetleri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmişti. Biz de HDP Hatay İl Örgütü olarak, yerel yönetimi, TMMOB’un raporuna uyarak, arıtma tesisini kaldırmasını talep ediyoruz.
Sağlıklı bir çevre, temel insan hakkıdır. Arıtma tesisi kaldırılarak, yeşil alana ve ekolojik özüne dönüştürülmelidir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ