Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

HDP’ye göre Eğitimde Eşitsizlik var

HDP’ye göre Eğitimde Eşitsizlik var
  • 24.09.2020
  • 443 kez okundu

HDP Hatay İl Eş Başkanları, Kerem Nalbant ile Aysel Eşiyok, eğitimde eşitsizlik olduğunu savundu. Yazılı açıklamada, “Okullar, eşitliksizlerle açıldı. Bir an önce uzmanlarla bir araya gelinerek adım atılmalı” diyen, HDP İl Eş Başkanları Nalbant ile Eşiyok’un mesajı özetle şöyle:
“2020-2021 eğitim-öğretim yılı, eğitim sisteminin yapısal sorunlarına ek olarak, ‘yüz yüze mi, uzaktan mı olacak’ tartışmaları arasında başladı. Sadece okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfların yüz yüze eğitime başladığı, geriye kalan 14 milyon 500 bin öğrencinin kademeli geçiş yapacağının MEB tarafından açıklandığı şimdiki durumda, uzaktan eğitim süreçlerinin bir süre daha devam edileceği anlaşılmaktadır.
5-6 milyon arası öğrencinin uzaktan eğitime erişemediği, EBA’yı kullanamadığı koşullarda, ilk iş olarak tüm öğrencilere ve eğitim emekçilerine ücretsiz internet, bilgisayar, tablet gibi ekipmanlar sağlanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, bir an önce; öğretmenler, konunun uzmanları, sendikalar ve ilgili kitle örgütleriyle bir araya gelerek, geçen dönemin derslerini de masaya yatırarak, tüm yönleriyle uzaktan eğitime ilişkin eksiklikleri ve aksaklıkları ortaya koymalı ve gerekli adımları atmalıdır.
Pandeminin yarattığı ek sorunlar, eğitim sisteminin yapısal sorunlarıyla birlikte ele alınmalı, eğitim de herkes için ulaşılabilir eşit, nitelikli, parasız, anadilinde bir kamusal hizmet haline getirilmelidir. Eğitimde milliyetçi, mezhepçi, cinsiyetçi söylemlere ve dinselleştirme uygulamalarına son verilmelidir. Zorlu bir süreçten geçerken, bu sürecin büyük yükünü taşıyacak olan eğitim emekçileri, insan onuruna yakışır yaşam standartlarına kavuşturulmalı, yeterli sayıda öğretmen ataması, kadrolu ve güvenceli olarak yapılmalı, güvencesiz eğitim emekçisi kalmamalıdır.
Eğitim sistemi, bilimsel temellerde yükselmeli, insanlık tarihinin kazanımları olan evrensel değerlerle uyumlu olmalıdır. Eğitim, herkes için eşit seviyede ulaşılabilir, anadili temelinde çok dilli olmalıdır.
Halkların Demokratik Partisi olarak, mücadele hedeflerimizden biri, eğitimde bu ilkelerin hayat bulmasıdır. Halklarımıza çağrımız, demokratik geleceğimizi birlikte inşa etmenin yapı taşlarından olan bu ilkelerin mücadelesi için bir araya gelmektir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ