Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Hedef, 3 Yılda 3000 Kobi…

Hedef, 3 Yılda 3000 Kobi…
  • 18.11.2019
  • 494 kez okundu

TÜRKONFED, Visa ve UNDP işbirliğiyle gerçekleştirilen “İşimi Yönetebiliyorum Projesi”nin 3. Toplantısı Hatay’da yapıldı.

Hatay’da Kobi’lere Kapasite Geliştirme Eğitimi

Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçilik güçlerini artırmak amacıyla; TÜRKONFED, Visa ve UNDP işbirliği ile hayata geçirilen “İşimi Yönetebiliyorum” Projesi’nin 3. etkinliği, DASİFED ev sahipliğinde ilimiz Hatay’da düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan eğitim programı ile beraber, 2 gün boyunca KOBİ’lere; finansal ve dijital okuryazarlıktan e-ticarete, strateji ve iş geliştirmeden sosyal medyayı etkin kullanmaya kadar pek çok pratik bilgi yanı sıra deneyimler de aktarıldı. Türkiye’den 27 bankanın bir araya gelerek desteklediği ‘İşimi Yönetebiliyorum’ Projesi’yle, 3 yılda 18 kentte 3.000 KOBİ’ye ulaşılması hedefleniyor.
İlimiz Hatay, Türkiye ekonomisinin can damarı olarak kabul edilen KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçilik güçlerini artırmak amacıyla başlatılan “İşimi Yönetebiliyorum” Proje Eğitimlerinin 3. ayağına ev sahipliği yaptı. Doğu Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde 15-16 Kasım tarihlerinde Antakya The Museum Otel’de düzenlenen toplantının açılış konuşmaları; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ekinci, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ile İskenderun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz tarafından yapıldı. KOBİ’leri odağına alan proje kapsamında, pilot uygulaması Nisan ayında Adana’da başlayan ve Antalya’da ulusal tanıtımı gerçekleştirilen İşimi Yönetebiliyorum Projesi eğitim programı, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlandı.
Lütfü Savaş: “İş dünyasının ayakta kalması için eğitim şart!”
Hatay’ın, son sekiz yıldır sınır kenti olmanın ve bölgede yaşananlar nedeniyle zor şartlarda ayakta durduğunu vurgulayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, projenin Hatay’da gerçekleştirilmesini önemsediğini belirtti. İş dünyasının sıkıntıda olduğu bir dönemde projenin anlamlı olduğunu ifade eden Savaş, açılış konuşmasında şunları vurguladı:
“Geldiğimiz noktada, teknoloji ışık hızı ile ilerliyor. Eskiden 15-20 yılda gerçekleşen buluşlar, artık saatler, hatta dakikalar alıyor. Teknolojiyi takip eden şirketler büyüyor, katma değer yaratıyor ve ülkelerinin kalkınmasını sağlıyor. O nedenle iş dünyasının ayakta kalması için eğitim şart. İşletmelerimizin çağı yakalaması çok önemli. Bu nedenle TÜRKONFED, Visa, UNDP ve DASİFED’e teşekkür ediyoruz. İş dünyası ne kadar büyürse, şehirlerimiz de o kadar büyüyecek.”
Faruk Ekinci: “Kalkınmanın belirleyici aktörü KOBİ’lerimiz olacaktır”
Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında KOBİ’lerin belirleyici aktör olacağına vurgu yapan TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, de şunları söyledi:
“İşimi Yönetebiliyorum Projesi; özel sektör, sivil toplum ve kamunun bir araya geldiği, çok özel bir model ve geniş bir kapsayıcı ağ ile yerel kalkınmanın kilit aktörleri olan KOBİ’lerin kapasitelerini artırmaya odaklanıyor. Özel sektörün yerel kalkınmaya katkısını artıracak proje; Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraşlı KOBİ’lerimizi de geleceğe hazırlayacak. Proje; TÜRKONFED, Visa ve UNDP işbirliğiyle, ülkemiz ekonomisinin omurgasını oluşturan, yerel kalkınma ve küresel rekabetçiliğin kilit aktörleri olan KOBİ’lerin yaşam döngülerini sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor. Projeyle kapsamında Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen eğitim programında; KOBİ’lerin sürdürülebilir başarı için her zaman ihtiyaç duyacakları öz disiplinlerini sağlamaları, dijital dünyayı tanırken buna göre bir strateji geliştirerek rekabet üstünlüğü kazanmaları ve eğitim verilen alanlarda gerekli donanımı kazanmaları sağlanacak.”
Özbuğday: “KOBİ’lerimizin devamlılığı, ekonomimizin gelişimine katkı sağlayacak”
Yaptığı konuşmada, ülke ekonomisine katkı sağlamak için binlerce girişimciye eğitim verdiklerini belirten Antakya TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday da şunları söyledi:
“Oda bünyesinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirme ve mesleki belgelendirme süreçleriyle ilgili de altyapı oluşturduk Yaşadığımız baş döndürücü bilgi çağında; dinamik piyasa şartları, zorlaşan finansmana erişim ve yönetim imkanları, pazar araştırmaları ile siyasi gelişmelerin de dikkatle izlenmesi, başarının anahtarıdır.”
Özbuğday, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin, daha uzun soluklu ve kalıcı olmalarının ekonominin gelişimine de katkı sağlayacağını vurguladı ve şöyle devam etti:
“KOBİ’lerin sürekliliği ve başarısı, kaynak israfının ve bilgi kaybının da önüne geçecektir. TÜRKONFED, Visa ve UNDP’nin KOBİ’lerin gelişimi için hayata geçirdiği İşimi Yönetebili-yorum Projesi’nin eğitim programını, işletmelerin devamlılığı için gerekli bilgilendirmelerin bir parçası olarak görüyoruz. Projeyi hayata geçiren paydaşlara teşekkür ediyoruz.”
Yılmaz: “KOBİ’ler, ülke ekonomisinin yapı taşıdır”
“KOBİ’ler, büyük işletmelerin temelini oluşturan, ülke ekonomisi için büyük öneme sahip ve ekonominin yapı taşı kabul edilen işletmelerdir” diyen İskenderun TSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise, ekonominin lokomotifi konumundaki KOBİ’lerin gelişmesi için girişimciliğin devlet tarafından teşvik edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.
Girişimciliğin çeşitli otoriteler tarafından işsizliğin çözümü olarak değerlendirildiğini kaydeden Yılmaz, ülke ekonomisi için önemli olan girişimcilerin, erken yaşlardan itibaren temel eğitim alarak yetiştirilmeleri ve nitelikli bireyler haline getirilmeleri için destek programlarının gerekliliğine inandığını vurguladı.
Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülkemizde girişimciliğin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması için, devlet tarafından verilen teşvik paketleri, hibe ve krediler, yeni iş kurmak isteyenlere ve işini geliştirmek isteyenlere önemli destekler sunmaktadır. Vergi ve SGK prim avantajlarıyla, KOSGEB gibi kurumlar tarafından verilen girişimci hibe ve kredilerinin olması, devlet politikalarımızda girişimciliğin geniş yer bulduğunu göstermektedir. Ancak yeni KOBİ’ler oluşması ve mevcut KOBİ’lerin teknolojik gelişmeler doğrultusunda kurumsal kapasitelerinin geliştirile-bilmesi için, eğitimin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Girişimcilik özellikleri gelişmiş, cesur, özgüvenli ve bilgili iş insanlarının yetiştirilmesinin, oldukça önemli olduğu düşünüyoruz.”
İkinci gününde, İşimi Yönetebiliyorum eğitimleri, Pr. Dr. Özertan ile “İlk Günün Öne Çıkan Noktaları” başlığı ile start aldı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi ve Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören “Girişimcilik Neye Benzer: Riskler ve Belirsizlikler” konulu bir konuşma yaptı. UNDP Özel Sektör Programı Yöneticisi Hansın Doğan’ın “Değer Yaratan İş Fikirleri” eğitiminin ardından, öğleden sonra oturumunda, Dr. Aygören “KOBİ’lerin e- ticaret ve yeni pazarlara açılması” konusunda eğitimler verdi.
İşimi Yönetebiliyorum Hatay program, DEİK Türkiye Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer’in verdiği KOBİ’ler İçin Dış Ticaret Eğitimi ardından yapılan hediye çekilişi ve sertifika töreni ile sona erdi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ