Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Hedef; kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması

Hedef; kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması
  • 25.11.2017
  • 996 kez okundu

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak bir Eylem Planı hazırladı …

Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması amacıyla 2018-2021 yıllarını kapsayan, toplumun tüm kesimlerini içine alan bir eylem planı hazırladı. Kurum bünyesinde oluşturulan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon üyelerinin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalara başladığı bildirildi.
Kadına yönelik şiddetin, en önemli toplumsal sorun alanlarından biri olarak karşımıza çıktığına dikkat çeken Komisyon üyeleri, Bakanlık onayıyla “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” 2017 yılı sloganı olarak “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” sözünü belirlediklerini ifade ederken bu kapsamda ilimiz bünyesinde gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalarla toplumsal farkındalık, duyarlılık, bilinç kazandırma ve toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet edecek zihniyet dönüşümü sağlamanın amaçlandığını bildirdi ve hayata geçirecekleri etkinlikleri şöyle sıraladı: “Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezlerinde ve köprübaşında bilgi standı kurulacak ve broşür dağıtımı yapılacaktır. Bilboardlara, kamu kurum ve kuruluşları ve uygun olan başka yerlere kadına yönelik şiddet temalı afişler asılacak. Otobüs, dolmuş ve bunun benzeri toplu taşıma araçlarında kadına yönelik şiddet ALO 183 hattı ve ŞÖNİM’lere ilişkin afişler asılacak. Muhtarlara yönelik farkındalık çalışması gerçekleştirmek üzere 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hakkında seminer verilecek.
İlimizde düzenlenecek tüm sportif faaliyetlerde ve maçlarda bakanlığımızın belirlediği ‘Kadına Karşı şiddet insanlığa ihanettir.’ Sloganı yazılı pankartlar asılarak sporcuların desteği ile farkındalık yaratılacak.
İl Müftülüğü ile vaazlarda konunun önemi Cuma Hutbesinde paylaşılması ve Kuran Kursu öğreticisi tarafından kadınlara bilgiler aktarılması ile çalışmalara başlanacak. Mustafa Kemal Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü teması derslerde işlenecek.”
Şiddet mağduru 232 kadına barınma hizmeti verildi …
Komisyon üyeleri, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM); şiddet mağduru kadınların güvenliğinin sağlandığı, durumunun değerlendirildiği, ihtiyaçlarının tespit edildiği ve karşılandığı merkezler olduğunu belirtti ve şunlara değindi: “Bu merkezlerde psikolojik, sosyal, ekonomik, hukuki destek ve sağlık desteği verilir. Tüm yasal işlemleri başlatılır ve takip edilir. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi bu çalışmalarını diğer kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütmektedir. ŞÖNİM yani Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimiz 7/24 saat şiddet mağdurlarına hizmet vermekte olup 8 Şubat 2016 tarihinde ilimizde hizmete geçmiştir. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İlimizde şiddet mağdurları ile irtibata geçerek hizmetlerimiz hakkında bilgi vermek, yönlendirmek amacıyla tedbir kararı olan şiddet mağdurlarına davet gönderilmektedir. Ekonomik destek, iş ve rehberlik hizmeti talebi olan vatandaşlarımızla gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Müdürlüğümüz hizmete girdiği 8.02.2016 tarihinden bu yana şiddet mağduru 232 kadına barınma hizmeti verilmiş, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında 8974 tedbir kararı, Alo 183 ve Bilgi Edinme Sistemi kapsamında 162 vaka ile çalışma yapılmıştır.”          -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ