Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Hekim Sıkıntısı Giderilmeli

Hekim Sıkıntısı Giderilmeli
  • 06.02.2020
  • 2.046 kez okundu

Kerimoğlu, ilimizde, Suriyelilerle birlikte 2 bin 500 civarında talasemi hastası bulunduğunu bildirdi

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve Hatay Talasemi-Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu, ilimiz genelinde Suriyelilerle birlikte 2 bin 500 civarında talasemi hastası bulunduğunu söyledi, hekim sayısının azlığından yakındı, hekim sıkıntısının bir an önce giderilmesinin önemine vurgu yaptı.
Geçtiğimiz gün Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji servisinde yatmakta olan talasemi ve orak hücre anemi hastalarını ziyaret ederek sağlık durumları hakkında bilgi alan Kerimoğlu, hasta ve hasta aileleriyle sohbet ederek onların yaşamış olduğu sorunları ve sıkıntıları dinledi, notlar aldı ve çözüm için yetkililerle görüşeceğini bildirdi.
Araştırma Hastanesi’nde sadece bir hemotoloji uzmanı hekim var …
Kerimoğlu, hastalarının vücut dirençlerinin normal sağlıklı insanlara göre daha düşük olmasından dolayı özellikle kış aylarında daha sık rahatsızlanabildiğini söyledi, bundan dolayı birçok hastanın, hastanelerin acil servisleri, polikliniklerde hekimler tarafından kontrolleri yapılarak, gerek ayakta ve gerekse hastane servislerinde yatarak tedavi edildiğini bildirdi.
Özellikle bölgemizde 2 bin den fazla hastanın bulunduğunu hatırlatan Kerimoğlu, konu ile ilgili açıklamasında şunlara değindi: “Bununla beraber Suriyeli hastaları da eklersek bu sayısı 2 bin 500 civarını bulmaktadır. Kaldı ki sadece MKÜ Tıp Fakültesinde erişkin dalında sadece hematoloji alanında bir hekim hizmet vermektedir. Bizim hastalarımız için bu sayı oldukça yetersiz kalmaktadır. Çünkü bu alanda hizmet veren hekimimiz aynı zamanda üniversitede tıp fakültesi öğrencilerinin derslerine de girmekte ve onlara ayrıca eğitimcilik yapmaktadır. Hal böyle olunca ciddi anlamda hastalar önemli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Amacımız hekim sıkıntısının Sağlık Bakanlığı yetkililerince biran önce çözülmesidir. Hatay Devlet Hastanesi bünyesine en azından bir erişkin birde çocuk hematoloji uzmanı atamalarının en kısa sürede yapılması gerektiğidir.
Mağduriyet giderilmeli
Bu konuda geçen günlerde ki Ankara ziyaretimde bu konuyu yetkililere ileterek hasta ve hasta ailelerinin mağduriyetlerini dile getirdim. Bu konuda biran önce çözüme gidilmesi gerektiğinin belirterek yaşanan sıkıntıları dile getirerek, şuan açılacak atama kurasında Hatay için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen yetkililer, konunun elzem olduğuna dikkat çekerek hematoloji alanında yan dal uzmanlığı yapan kişi sayısının da yeterli olmadığına değindi.”
Kerimoğlu, daha sonra hasta ve hasta ailelerine federasyon olarak elde ettikleri yeni haklar ve kazanımlar hakkında bilgiler aktardı, bu alanda ekip olarak çalışmalarının devam ettiğine değindi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ