Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Hem Çocuklar Hem Ebeveynler

Hem Çocuklar Hem Ebeveynler
  • 18.09.2019
  • 522 kez okundu

 

15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde ‘daha temiz bir şehir, daha temiz bir dünya’ sloganıyla harekete geçen Doğa Kreş ve Anaokulu’nun minikleri, tüm dünyada aynı anda başlayan bu harekete ebeveynleriyle beraber katkı verdiler, herkesin de bu tip farkındalık çalışmalarına katkı vermesi gerektiğinin altını çizdiler.

10 yıl önce Slovenya’da temelleri atılan Let’s Do It (Haydi Yapalım) hareketinin ilk çöp toplama etkinliğine 50.000 kişi katıldı. Sadece 5 saatte 10.000 ton çöpün temizlenmesi o kadar etkileyici bir iş oldu ki, bu “tek günde temizlik modeli”, farklı şehir ve ülkelere de hızla yayıldı. Bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkede temizlik düzenlendi ve 9 milyon gönüllü bu etkinliklerde yer aldı.
Türkiye’de ilk kez 2012 yılında 5 noktada yapılan temizliğe yaklaşık 1.300 kişi katıldı. Dünya Temizlik Günü olarak ilan edilen 15 Eylül Cumartesi günü, ülkemizin farklı noktalarında gönüllüler bir araya gelirken, bir kez daha benzer çevre mesajları verildi, sokaklardaki ve doğadaki çöpler toplandı. Buna dair adreslerden biri de Antakya, Doğa Kreş ve Ana Okulu oldu.
-SORUMLUYUZ!-
Yerel idarelerin, kentlerin temizliğinden sorumlu olduğuna işaret eden, Doğa Kreş ve Anaokulu Müdürü Yasemin Şakar, “Ancak yapılanı muhafaza etmek, içinde yaşadığımız şehri temiz tutmak hepimizin görevi” hatırlatmasında bulundu.
Müdür Şakar, günün anlam ve önemine işaret ettiği kısa açıklamasında şunları dile getirdi:
“İlk defa 2008 yılında, bir grup gönüllü, -Let’s Do It- (Haydi Yapalım) adı altında dev bir temizlik kampanyası başlattı. Herkesi; sokağındaki, mahallesindeki, çevresindeki çöpleri toplamaya davet etmesiyle temeli atılan ve dünyada geniş yankı bulan bu harekete bugün milyonlarca insan katılıyor.
Biz de, Doğa Kreş olarak, yaşanabilir bir dünya bilincinin temellerinin erken yaşlarda atıldığının farkındayız. Bu bağlamda, farkındalık oluşturmak üzere, dünya çapında gerçekleştirilen bu çalışmaya; ebeveynlerimiz, çalışanlarımız ve çocuklarımızla birlikte katkı vermek istedik.”
-ÇAĞRI HERKESE-
İçinde yaşadığımız kentin  başlıktaki sıkıntısına da işaret eden, Doğa Kreş ve Anaokulu Müdürü Yasemin Şakar, şu mesajı verdi:
“Çöpü çöp kutusuna atmak gibi, zaten olması gereken bir davranış bilincinin, dünyamızda, ülkemizde ve özellikle de şehrimizde günden güne yitirildiğini görüyor ve bu konuya özellikle vurgu yapmak istiyoruz. Değerler eğitiminin önemini kavramış bir kurum olarak, sosyal sorumluluk bilincini geleceğin yetişkinlerine aşılamak istiyor, ‘bir günle bir şey olmaz’ demeden, herkesin bu tip farkındalık çalışmalarına katkı vermesini bekliyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ