Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Hem Konferans hem bağış için…

Hem Konferans hem bağış için…
  • 03.11.2018
  • 1.428 kez okundu

Haydi Hatay, Sıra Bizde!

Geçen yıl, 3 bin 736’sı canlıdan, 1172’si kadavradan olmak üzere 4 bin 908 nakil gerçekleştirilen Türkiye’de ‘Organ Nakli’ hala yeteriz. Hatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin son toplantı hazırlığı da buna dair. Çünkü bağışlanan her bir organ, yeni bir hayatın devamı demek…

Hatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin, “Bağışlanan Her Bir Organ, Yeni Bir Hayatın Devamı Demek” başlığında düzenleyeceği konferans, ülke genelinde olduğu gibi, Hatay’da da beklenen ve istenen oranlara ulaşamayan ‘organ bağışına’ ve beraberinde yeşerttiği umutlara dikkat çekecek.
9 Kasım Cuma günü saat 17.30’da HATMEK’te gerçekleşecek olan konferansa, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Erol Kiliç konuşmacı olarak katılacak. Moderatörlüğünü MKÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydıner Kalacı’nın yapacağı konferans çerçevesinde, katılımcılar için bir de ‘Organ Bağışı’ standı kurulacağı ifade edildi.
-TABLODA NE VAR?-
Antakya’da gerçekleşecek konferans ile Hatay boyutları ve rakamsal bilgileri paylaşılacak olan Organ Bağışı için konuşan isimlerden biri, Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci. Kahveci, son 3 yılda 14 bin 373 nakil yapıldığını bildirdi.
Kahveci, yaptığı açıklamada, kișinin, tıbben yașamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesinin “organ bağışı” olarak tanımlandığını söyledi.
Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun’a göre, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkesin organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabileceğini belirten Eyüp Kahveci, organ naklinin canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde yapılabildiğini aktardı.
Sağlıklı bir kişinin hayattayken bazı organlarının kendi rızasıyla başka bir kişiye nakledilmesiyle mümkün olan canlıdan organ naklinin böbrek ve karaciğer için geçerli olduğuna dikkati çeken Vakıf Başkanı Kahveci, beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin organlarının alınarak ihtiyacı olan bir kişiye nakledilmesiyle yapılan kadavradan organ naklinin ise böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea, yüz, el, kol ve bacaklar için geçerli olduğunu anlattı.
Beyin ölümü ile bitkisel hayatın birbirine karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Kahveci, “Beyin ölümü gerçekleşmiş kişi kendi kendine nefes alamaz, tekrar hayata dönme şansı yoktur. Bu kişinin organları 24-36 saat içinde fonksiyonlarını yitirir. Solunumu ancak makine yardımı ile yapabilir. Kalp dışarıdan verilen desteklerle, ilaçlarla atmaya devam eder. Tüm desteklere rağmen 24-36 saat içinde kalp, akciğer gibi diğer organlar fonksiyonlarını kaybeder.” bilgisini verdi.
Bitkisel hayattaki kişinin kendi kendine solunum yapabildiğini, nadiren de olsa bu kişilerin aylar ya da yıllar sonra iyileşebildiğini ifade eden Eyüp Kahveci, beyin ölümü tespiti yapılan kişinin ise tıbben “ölü” olarak kabul edildiğini hatırlattı.
-25 BİN 808 KİŞİ-
Vakıf Başkanı Kahveci, Türkiye’de böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak ile kalp kapağı, kornea, kemik iliği, deri, yüz, el, kol ve bacak naklinin yapılabil-diğini anlatırken, beyin ölümü tanısının konulabilmesi için birtakım klinik ön koşulların sağlanmış olması gerektiğine de işaret etti. Kahveci, “Tıbbi ölümün gerçekleştiğinde, biri nörolog veya nöroşirurjiyen, biri de anesteziyoloji ve reanimasyon veya yoğun bakım uzmanından oluşan iki hekim tarafından kanıta dayalı tıp kurallarına uygun olarak oy birliği ile karar verilir” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2016’da 3 bin 637’i canlıdan, 1269’u kadavradan olmak üzere 4 bin 906 nakil yapıldığını belirten Eyüp Kahveci, “22 akciğer, 3 bin 414 böbrek, 5 ince bağırsak, 68 kalp, 1391 karaciğer ve 6 pankreas nakli yapıldı” dedi.
Geçen yıl 3 bin 736’sı canlıdan, 1172’si kadavradan olmak üzere 4 bin 908 nakil gerçekleştirildiğini anlatan Kahveci, şu verileri paylaştı:
“2017 yılında 42 akciğer, 3 bin 342 böbrek, 76 kalp, 1446 karaciğer ve 2 ince bağırsak nakli yapıldı. Bu yıl Kasım ayına kadar ise 3 bin 511’i canlıdan ve 1048’i kadavradan olmak üzere 4 bin 559 nakil gerçekleştirildi. Bu nakiller içinde 37 akciğer, 3 bin 156 böbrek, 72 kalp, 1291 karaciğer ve 3 pankreas ameliyatı yapıldı.
Ayrıca, 9 Şubat 1994’ten Kasım 2018’e kadar 63 kişi akciğer, 22 bin 350 kişi böbrek, 5 kişi ince bağırsak, 1061 kişi kalp, 4 kişi kalp kapağı, 2 bin 135 kişi karaciğer, 284 kişi pankreas olmak üzere 25 bin 808 kişi bekleme listelerinde yer alıyor.”
Eyüp Kahveci, organ naklinde en önemli unsurlardan birinin de zaman olduğuna dikkati çekerek, organın uygun koşullarda ve en kısa sürede nakil yapılacak merkeze ulaştırılmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.
-SIRA BİZDE!-
Hatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin, “Bağışlanan Her Bir Organ, Yeni Bir Hayatın Devamı Demek” başlığında düzenleyeceği konferans, eldeki veriler ışığında, Hatay ve diğer kentlerde ‘bağışlanacak organlar’ için sıra bekleyenlere de ayrıca bir ‘umut’ konferansı olacak ve kurulacak ‘organ bağışı standı’ da bu umudun giriş kapısı. Şimdi sıra bizde! Hem konferansa katılma noktasında, hem de ‘organ bağışında sıra bende’ demek için! Haydi Hatay, şimdi zamanı… -Tamer Yazar-AA-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ