Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Hepsi Kadın Olunca!

Hepsi Kadın Olunca!
  • 23.03.2019
  • Hepsi Kadın Olunca! için yorumlar kapalı
  • 2.927 kez okundu

“Kadın olmak zor”da birleştiler

Hataylı İş Kadınları Serbest Kürsü’de buluştu…

Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Serbest Kürsü’de bir araya gelen İş kadınları; deneyim, başarı öyküleri, fikir ve önerilerini paylaşarak, sorunların çözümü, muhatapların oluşturulması ve Hatay’da kadının güçlenmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.
Tamamı kadın olan davetliler arasında; CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Profesör Doktor Nazan Savaş, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Sabriye Güçlü, Kadın STK temsilcileri, Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, İş Kadınları, Meslek Odalarının kadın temsilcileri yer aldı.
Serbest Kürsü’de açılış konuşmasını yapan, Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Selma Çıray, konuşmasında, “Zordur, kadın olmak. Herkesin yerine her şeyi düşünmek, güçsüzlükle suçlanmak ve her zorlukta sığınılan liman olmak. Zordur kadın olmak. Kalbi kırılır, umudu kırılır, saçı kırılır. Kadın hep ayaktadır, hep tek parçadır. Kadın olmasa denklik olmazdı, hayat eşit olmazdı. Gelecek nesillerde yaşanacak bir dünya olacaksa, bu, kadın sayesinde olacak. Bizi değersizleştirmeye karşı, yaşananlara karşı durmak zorundayız. Biz, birlikte güçlüyüz” dedi.
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise konuşmasında şunları dile getirdi.
“Kadın olmak gerçekten zor. Türkiye’de daha da zor. İş kadını olmak daha da zor. İş hayatındaki kadın, hem erkek gibi hem kadın gibi, bütün dünyanın yüklerini çeken hamal gibi yaşıyor. Bu hamallıktan kastım, dünyanın bütün yükünün bizim sırtımızda olduğudur. Siyasetçi kadın olarak benim görevim, tüm kadının haklarını mecliste duyurabilmek. Kadın hakları, eşitliği ve ekonomik bağımsızlığı için mücadele ediyoruz. Hepimiz, birçok şeyin tespitini yapıyoruz. Fakat bu tespitlerin ötesine gidemiyoruz.
Kadını aşağılayan konumda iktidarın söylemleri var. Biz onlara inat, kendi iç gücümüzle savaşıyoruz. Kadının eşit ve özgür bir birey olarak yaşama gücünü kazanana kadar savaşacağız. Biz, Sabahat Vekil ile beraber, bunu kadının gündemine taşıyacağız. Yasalarımızda, bir yüzde elli eşit kadın konusu mevzuata alınmış olsa, fermuar sistemi gelse ve boş koltuk gelse, siyasete katılımız daha fazla olur.”
Nazan Savaş:
Fırsatlar eşit olmalı
Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ise iş kadınlarına yönelik yaptığı konuşmasında bilimsel verileri paylaştı. Nazan Savaş, şunları söyledi:
“Alanlarımdan bir tanesi, kadın sağlığı ve kadın hakları üzerineydi. Çalışmalarımızda, Adana’da kadına yönelik ‘aile içi şiddet ve kadın ruh sağlığı’ üzerine araştırma yaptım. 400 kadınla görüştüm. Daha sonra bu çalışmayı İstanbul’a gönderdim ve tezim birinci oldu. Burada da yine Kadın Araştırmaları Merkez Müdürlüğü’nün kurulmasında emeğimiz oldu. Hatay kırsalında ‘Kadın Statüsü’ hakkında çalışmaları yaptık. Belediye Başkanı eşi olarak da kadınlara yönelik bir şeyler yapmak istedim. Aslında biz, anne karnına düştüğümüz andan itibaren, erkeklere göre yaşama şansımız daha yüksek. Bu da x kromozomuna bağlı. Bu anlamda daha şanslıyız. Mesleki risk faktörleri, sigara gibi faktörler nedeniyle, erkekler öbür tarafa daha erken gidiyor. Buna rağmen, bu dirence rağmen, hayatın gerçeklerinde geride kalıyoruz. Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet bizim iki unsurumuz. Biz, biyolojik olarak erkekle eşit değiliz, ama toplumsal cinsiyetten baktığımızda biz eşit olmalıyız.”
Konuşmaların sonunda katılımcılara sertifika verildi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ