Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Her an Kocaeli depremi büyüklüğünde deprem olabilir!

Her an Kocaeli depremi büyüklüğünde deprem olabilir!
  • 27.06.2019
  • 1.161 kez okundu

Prof. Dr. Över’den, Hatay’ın depremselliği ile ilgili endişe verici tespitler

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Semir Över, “Uluslararası İnşaat Mühendisliğinde İnovasyon, Sürdürülebilirlilik, Teknoloji ve Eğitim Konferansı”nda, Hatay’ın depremselliği ile ilgili endişe verici tespitlerde bulundu.
Prof.Dr. Över, bekledikleri Hatay depremi büyüklüğünün, Kocaeli depremine eşdeğer olabileceğini söylemenin yanlış olmayacağına vurgu yaptı ve “Hatay’da olası bir deprem 7.0 büyüklüğünde olursa, 1997 tarihinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin yaklaşık 90 katı enerji açığa çıkaracaktır” dedi.
-Suskunluk dönemi uzun sürdü-
Gerek aletsel, gerekse tarihsel depremlerin, Hatay’ı etkileyen fayların suskunluk dönemlerinde olduğunu, bunun yaklaşık 147 yıldır sürdüğünü gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Över, “Bu da, Hatay’da bir sismik boşluk olduğu anlamına gelmektedir. Son 2000 yılın tarihsel deprem verileri, Hatay’da farklı periyotlara sahip toplam 12 adet suskunluk dönemi yaşandığını göstermiştir. Hesaplanan ortalama suskunluk süresi 116 yıldır. 147 yıldır süren ve devam etmekte olan 13. suskunluk döneminin, ortalama değerden çok daha uzun sürdüğü görülmektedir. Hatay’daki suskunluk dönemin ne kadar süreceği tam olarak bilinmemekle birlikte, her an büyük bir deprem olabileceği, böylece sismik boşluğun dolabileceği unutulmaması gerekir” dedi.
-Bina envanteri dayanıklı değil-
Hatay’ın jeolojik haritası incelendiğinde, bölgenin yerleşim alanının daha çok Miyo-Pliyosen-Kuvaterner yaşlı depolar üzerinde yer aldığının görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Över, şunlara değindi:
“Hatay’da olası deprem esnasında oluşabilecek yüzey kırığı, sıvılaşma, oturmalar, zemin büyütmesi gibi önemli tehlikeler yanı sıra, Hatay’ın farklı alanlarında heyelan, kayaç düşmesi gibi olaylar da gerçekleşebilir. Ayrıca, bina Hatay bina envanterinin olası büyüklükteki bir depreme yeterince dayanıklı olmadığının ve büyük hasarlar oluşabileceğinin altını çizmek gerekiyor.”
-Depremin afete dönüşmesi engellenmeli-
Konuşmasının sonunda yapılması gerekenlere de yer veren Prof. Dr. Över, sözlerini şöyle noktaladı:
“Hatay’ın Deprem Master Planı kapsamında, yukarıda sayılan tehlikeli alanların ortaya çıkarılıp haritalanarak alınabilecek önlemler belirlenmeli, olası bir deprem tehlikesine karşı mevcut yapıların deprem güvenlikleri incelenmeli, yeterli güvenliğe sahip olmayan yapılar için teknik raporlar hazırlanarak kentin yapılandırılmasına katkı sağlanmalı. Toplumun deprem bilincini ve refleksini sürekli açık tutacak araçlar geliştirilmeli, büyük depremlerin afete dönüşerek, yıkıcı ve ölümcül olmasının önüne geçecek yöntemler geliştirilip uygulamaya konulmalı.” -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ