Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Her şeye rağmen

Her şeye rağmen
  • 06.12.2017
  • 1.118 kez okundu

Hatay 10. Sırada

AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, 2017 yılının Kasım ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 30. sırada olduğunu SÖYLEDİ.

Yaşadığı tüm ekonomik sıkıntılara ve Suriye ile başlayan bölgesel krizin faturasında karşılaştığı açıkların her geçen gün büyümesine rağmen üretimdeki gücünü ihracatına yansıtmaya devam eden Hatay, Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) son açıklamasında yine ilk 10 arasındaki yerini aldı.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan ve AKİB üyesi illerin ihracat rakamlarını paylaşan AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye geneli ihracatı, AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendirdi. Arslan, 2017 yılının Kasım ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 30. sırada olduğunu belirtti.
-HATAY İLK 3’TE-
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı değer bazında ihracatına dair de konuşan Arslan, il bazında incelendiğinde; Adana’nın % 34 ile ilk sırada, Mersin’in % 23 ile ikinci sırada, Hatay’ın ise % 15 ile üçüncü sırada yer aldığına işaret etti.
-YAŞ MEYVE VE SEBZE
Hatay ihracatının amiral gemilerinden biri olan yaş meyve ve sebze ihracatı ise, AKİB noktasında, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla değerde % 6 artış göstererek 321,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla mandalina, limon, üzüm, portakal, kestane, nar ve domates olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Ukrayna, İtalya, Almanya, Romanya, Suudi Arabistan oldu.
Ocak-Kasım 2017 döneminde en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla domates, limon, mandalina, üzüm, kiraz, portakal, biber ve nar olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Romanya, Suudi Arabistan, Beyaz Rusya, Ukrayna, Hollanda oldu.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ