Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Her Şeyi Bilen; Gulama

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 22.02.2021
  • 516 kez okundu

Günümüzde kullanılmayan bir kelime vardır: ‘’Gulama’’

Esasen Arapça kökenli bu kelime Orta Asya Türkçesinde hala kullanılır.

Gulama, dâhiler dâhisi, âlimler âlimi, bilginler bilgini anlamına gelir. Zekanın ve aklın doruğundaki adam diye sunulur. Güya, matematikte, felsefede, sanatta eşine rastlanılmayan bir yücelik taşır.

Yerden göğe değin bilmediği mevzu, çözemediği sorun yoktur.(!)

Eski Arap geleneğinde devletin önemli kurumlarının başına “Gulama” aranırdı. Gulama hangi işin başına getirilse akıllara durgunluk veren başarının hayali kurulurdu. Açıkçası yere göğe sığdırılmaz, övülmesinin sınırı olmazdı…

Hayal ile gerçek teoride, iki düşman, pratikte ikiz kardeştir. Ne zaman bir hayal kurulsa, ikiz kardeşi yani gerçeğin ne olduğu mutlaka bir gün ortaya çıkar.

Biz Türk’lerin yönetim üslubunda da bir “Gulama” merakı vardır.

Gulemaları kurumların başına atanmalarının mantıksal ve ahlaksal boyutu iflas etti. Mantığın ahlakın olmadığı zeminler kara delik gibidir, her birikimi ve her değeri yutar.

Türkiye’de yeni sistemin getirdiği ‘’Gulama’’ hayalinin pahası ağır sendromların gerçekliğine dönüştü.
Takdim edilen anlı şanlı şahlanış iddiaları, ihtiraslı mühendislik hatalarının sonucu olarak yoksulluğa mahkum etti.

Bugün eldeki birikimler, yetenekler, erdemler zihin dünyamızdan silinmiş. Dava denilen yolda; her koşulda yönetimi sürdürme hırsıyla yalanların simsarları ortalıkta cirit atıyor, hakikatler perdeleniyor.

Bu tür Simsarlar kendilerini atayan kişiyi meth-ü sena ile yüceltiyor.

Övmelerin sonu gelmiyor, övgünün elbette bazıları için karşılıksız bırakılmıyor; kimiler Büyükelçi atanıyor, kimileri, önemli kurumlara bol akçeli üyeliğe getiriliyor. Kimileri akademinin merkezine oturtuluyor.

Haksızlık, adaletsizlik, eşitsizlik yönetimin kabuğunu kalınlaştırırken, çekirdeğinde ballı mevkilerin, imtiyazlı zümrenin gün geçtikçe palazlandığını görmekteyiz.

Sorun, Türkiye’nin ‘’Gulama’’dan medet umma merakı ve bu merakın sonuçlarından ders almayan vurdumduymaz tavrımızda yatıyor.

Keşke merakımız Dünyanın değişen koşullarına odaklansaydı. Keşke ilme-bilme merak sarsaydık. Keşke hakikate meraklı gözlerle baksaydık. Keşke hukuka merak bağlasaydık.

Dünyanın ‘’Gulama’’lar çağını çoktan kapattığını anlasaydık keşke.

Keşke demokrasilerde kendinden menkul ‘’Gulamalara’’yer olmadığını zamanında kavrayabilseydik .

Keşkeleri çoğaltmak gerçekleri değiştirmiyor maalesef.

Çağın nimetlerini yaşayan ve yaşatanların, demokrasinin çok sesliliğe önem veren devletlerde zuhur etmesi tesadüf değil.

Hayalperest-maceraperest Gulama birinin devletin bütün kaderini etkileyecek kararları almada insafına bırakılamayacağının bedellerini ağır bir şekilde ödemiş. Öyle ki; Almanya’nın 2.dünya savaşı sonrası enkaz kaldırma işlemleri esnasında aç-biilaç-biçare insanların gözlerindeki dehşet ifadeleri gören ve sonradan Şansölye seçilen Konrad Adenauer; ‘’Bugünden sonra gökyüzünden Hz.İsa inecek olsa dahi, Almanya asla tek bir kişinin kararıyla yönetilmeyecektir.’’ dediğini yakın tarih yazar.

Türkiye ekonomiden, dış siyasete kadar birçok noktada kar gibi eriyor. Kurumlara zengin içerik kazandıran sistem değerleri amaçlarından koparılmış.

Siyaset kurumu ekonomi mehdilerinden, dış siyaset mesihlerinden medet uman bir noktaya evirildi. Vatandaş ise gerçeğin kavranmasında, hakikatlerin aktarılmasında kurnaz oyunların mağlubu oldu.

Halkın başına en son ne zaman somut iyi bir şey geldiğini hatırlayan var mı?

Mesela geçimi dert edilmeyecek gelir dağılımından söz edilebilir mi? Fırsat eşitliğine inanlar var mı?

Geleceği bir tarafa bırakın, bugüne güvenle bakan kaldı mı?

Zamsız ve gamsız bir günün geçmediği güzel ülkem, ne haldesin?

Gün olur, iyi şeyler yazmayı umut etmek istiyorum.

Tecrübeyle sabittir; ‘’Gulama’nın’’ köhneleşmiş geleneğinde umut bile zora düşer.

En doğru yol ‘’Gulama’ ya’’ itibar etmeyen çok fikirli, çok sesli nitelikli insanların seçildiği, kuvvetler ayrılığına dayanan sistem.

Aksi takdirde, hayat hanemize zamdan, gamdan, kederden başka bir şeyler yazılmayacak.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ