Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

Herkese parmak sallayan Özlem Zengin…

Herkese parmak sallayan Özlem Zengin…
  • 26.02.2021
  • 568 kez okundu

Kendi cins ve meslektaşlarının bahtsızlığı!

“Onurlu kadın, ahlaklı kadın, bir yıl beklemez” şeklindeki sözleri ile birçok kesimden tepki gören AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e cevap veren Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız’ın eleştirisi de kadınlar noktasında oldu

Meclis’te gündeme gelen çıplak arama iddialarına geçtiğimiz günlerde yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in, “Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez” şeklindeki sözleri, çıplak aramaya maruz kalanlar başta olmak üzere, farklı kesimler tarafından tepkiyle karşılanırken, bu tepki adreslerinden biri, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız oldu.
Paylaşılanların bir kadın tarafından söylenmesinin ayrıca önemli olduğunu ifade eden Balkız, şöyle konuştu:
“AKP’nin cinsiyetçi, eril, kadını ötekileştiren ve siyasal husumeti; iyi (AKP)- kötü (onlar dışındaki herkes), ahlaklı (AKP) / ahlaksız (onlar dışındaki herkes) karşıtlığına dönüştüren siyasal islamcı, otoriter anlayışının dili, erkek ya da kadın olmanın ötesinde, tek ve ortaktır. Bu dil ile TBMM kürsüsünden herkese parmak sallayan Özlem Zengin, öncelikle ve özellikle, kendi cins ve meslektaşlarının bahtsızlığıdır.
‘Çıplak arama’, insan haklarının bütünsel ve ağır bir ihlalidir. Kadınların (cins vs. herhangi bir ayrım olmadan, tüm insanların) bu haklarını korumak, ihlal edilmesini etkili ve kalıcı şekilde önlemek için karar ve önlem almak, öncelikle TBMM’nin görevidir!
Kadınların ‘ahlak ve onur sorgulamasını’ yapmak, taşıdıkları ‘insansal değer’ oranını belirlemek, kimsenin haddi, görev ve yetkisi değildir.” –Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ