Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Herşey yanlış olabilir, ama bunlar doğru…

Herşey yanlış olabilir,  ama bunlar doğru…
  • 20.10.2020
  • 505 kez okundu

Fatih Ertürk, KOVİD’e yakalanınca 14 günlük hastane tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Gazetemiz yazarı ERTÜRK; günlük vaka 1500-1600 olan günlerde sadece GATA’da 1200, Ankara genelinde 4800 vaka yaşandığına dikkat çekerek üzgünüm ama bunlar gerçekler” dedi.

HALK TV parlamento muhabiri ve program yapımcı ve sunucusu Antakyalı gazeteci Fatih Ertürk, geçtiğimiz hafta içinde KOVİD tedavisi gördüğü Ankara GATA’dan taburcu oldu. Gazeteci Fatih Ertürk; hastaneye yatırıldığı ilk gün Sağlık Bakanı açıklamalarına göre günlük 1500-1600 dolayında seyreden vaka sayısının yaşandığı günlerde GATA’da 1200, Ankara ili genelinde 4800 pozitif vaka yaşandığını belirtirken: “Üzgünüm ama gerçekler bunlar” dedi.
Gazetemiz köşe yazarı Fatih Ertürk, KOVİD teşhisinden sonra GATA’ya yatırıldığı ilk gün şunları paylaştı:
“Sevgili dostlar sonunda ben de Covid’liler kervanına katıldım. GATA’da müşahede altındayım. Söylemek istediğim bir tek şey var; ister TTB’li olsun ister olmasın. Türk hekimleri canlarını hiçe sayarak çok büyük bir mücadele veriyor. Sayın Bahçeli doktorlardan mutlaka özür dilemelidir.”
-Covid-19, sanıldığından daha tehlikeli-
Gazeteci Fatih Ertürk, taburcu olduktan hemen sonra da yaşadıklarını, gördüklerini, izlenimlerini şöyle aktardı:
“Bir gazeteci için en doğru haber kaynağı; bizzat bir parçası olduğun, içine girip yaşadığın olaydır. Covid’e yakalandım,13 gün hastanede yattım. Yaşadıklarımı sizlerin de gazetecinin gözüyle bilmeniz gerektiğini düşündüm.
Birincisi; Covid sanıldığından daha tehlikeli bir hastalık.
Hastalığın seyri konusunda tıp insanlarının çok az bilgisi var. Örneğin; ateş ne zaman çıkar? Öksürük ne zaman başlar? Hangi durumda vücut daha fazla tepki verir? Ateş az ve öksürük olmazsa bile hastalığın ilk 5 günü neden vücut pıhtı atar? Bunun için hastalara verilen ilaç ne?
Bu soruların yanıtı şu; şu ana kadar bizim tıp insanlarımız olağanüstü gayret göstermelerine rağmen hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi değiller ancak olağanüstü bir hızla öğreniyorlar. Hastalık için bilinen ve kullanılan tek ilaç var; ‘Favirpiravir’. Size teşhis konur konmaz.
-Hasta için kritik nokta; 5. Gün-
Sekizlik paketler halinde sabah ve akşam bu ilaçtan ilk üç gün veriyorlar. Günde 16 tablet çok gibi gelebilir ama zaten bu ilaç kesin tedavi sağlamıyor sadece virüsü biraz frenliyor. İlk üç günün ardından Favirpiravir sabah akşam üç taneye düşürülüyor.
5 günün sonunda ilaç bitiyor.
Asıl sorun bu ilk 5 günlük müdahalenin ardından geliyor, çünkü virüs için bir iki sıtma destek ilacı dışında elde bir şey kalmıyor.
5 günlük ateş bu müdahalelerle düşürülemezse ‘pnömoni’ yani zatürre başlangıcı kendini gösteriyor. İşte hasta için en kritik nokta bu; 5. gün. Son nokta.
Eğer hasta antibiyotik
tedavisiyle zatürre tehdidini atlatamıyorsa önünde iki aşamalı bir yol beliriyor. Önce yoğun bakım, ardından solunum cihazı.
Her şeye rağmen unutulmaması gereken şu; ilk 5 günde hastalığın seyri sonucunu da belirliyor.
İlk 5 günde direnebilen sonra kurtuluyor.
-Doktorlar insanüstü gayretle çalışıyor-
Son olarak vakalar konusunda ne yazık ki doğru söylenmiyor. Hastaneye yattığım ilk gün (iki hafta önce) sadece GATA’da (bir tek hastanede) enfekte covid vakası bin 200 idi. Yine o gün sadece Ankara’da PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 4 bin 800’dü.Üzgünüm ama gerçekler bunlar.
Türk doktorları insanüstü bir gayretle çalışıyor. 4 doktor bizimle birlikte katta hasta yatıyordu.5. doktor anestezi uzmanı olmasına rağmen (dr. Serkan) Covid’lilere yoğun bakım veren servisin başındaydı, o da ben çıkarken hastalandı. Bu doktorlara laf söyleyenler vatan hainidir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ