Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Herşeye Kader Demeyelim

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 15.02.2020
  • 1.746 kez okundu

“Kalp Denizdir Dil ise KIYI… Denizde ne varsa Kıyıya O vurur” der Mevlana. Dilimiz yüreğimizin tercümanı, Ve yüreğimizde gözlerimizin… Pahalı başka kıymetli başkadır der büyüklerimiz. Başköşeye koyduğumuz eşyamız değildir pahalı olan. Zor bir anımızda bize uzanan yardım elleridir kıymetli olan aslında! İnsanın insana olan merhameti ve hoşgörüsü ile Dünyanın mizanı dengelenebilir ancak.

Ama gel gör ki “herşeyi” kadere bağlar olduk. Oysa İlahi kader dediğimiz yani elimizde olmayanlar (doğum, ölüm, çocuk vs) ile Ferdi İrade bambaşkadır.
_Depremlerde ölü sayımız artıyor!

_Trafik kazalarında “kural tanımamazlıktan” kaynaklı ölüm ve yaralanmalar çoğunlukta…

_Dikkatsizlik ve bilinçsizlikten dolayı ev kazalarıda çokça hayatımızı tehdit etmekte…

Değerli Okurlar, insan önce kendine yardımcı olmasını öğrenmelidir. Çünkü bir damla BİLGİ bile o yaşama ışık tutacaktır. Bilinçlendiğimiz konularda egoistlik duygusuna kapılmadan çevremizdekilerede öğretmeli ya da kurslara katılımı sağlayıp her konuda aydınlanmalıyız. Japonya da 7 ve üzeri depremler sık sık yaşanmasına rağmen ölüm vak’aları olmamaktadır. Evlerin temelinde ray sistemi olmakla beraber eşyalar da duvarlara sabitlenmektedir.

Avrupa ülkelerindede insanlar, trafikte “Kural İhlali” yapmayıp hümanist(insancıl) davrandığı için yılı çok az hasarla kapatmaktadır.

Kuran-ı Kerim RUM süresi21 “Tek başına mutlu olunamayacağını bil, çevrenin mutluluğu için gayret göster” diye buyurur. Ve Dünyanın şahı olan İNSAN aklını, mantığını ve şuurunu kullanarak her zorluğu yenmeye muktedirdir.
palet_resim

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ